Super League: Πολύτιμους βαθμούς πήρε ο Παναιτωλικός

Νίκη ανάσα πήρε εκτός έδρας ο Παναιτωλικός με 2-1 επί του Βόλου.

Για τη 12η αγωνιστική του Ελληνικού Πρωταθλήματος, στο «Πανθεσσαλικό Στάδιο» ο Παναιτωλικός πήρε πολύτιμο τρίποντο με 1-2 επί του Βόλου.

Στο πρώτο μέρος είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό και πολλές ευκαιρίες. Τα «καναρίνια» άνοιξαν το σκορ με τον Καρέλη στο 3’ με δράστη τον Μόρσεϊ, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 7’ με τον Ρεγκατέν. Στη συνέχεια οι Βολιώτες απείλησαν με το μακρινό σουτ του Σοάρες και την κεφαλιά του Ροσέρο που εξουδετέρωσε ο Μελίσσας. Οι Αγρινιώτες πέτυχαν το 1-2 με τον Καρέλη στο 33΄μετά από ωραίο συνδυασμό των Μόρσεϊ-Χουχούμη.

Στην επανάληψη  ο ρυθμός έπεσε με τον  Παναιτωλικό να οπισθοχωρεί καθώς ήθελε να διατηρήσει το αποτέλεσμα . Ο Βόλος απείλησε στο 54΄ με σουτ του Μπαρτόλο που πέρασε άουτ. Ο Παναιτωλικός πλησίασε το τρίτο γκολ στο 65΄ με τον Αντούνες, όμως ο Κλέιμαν κράτησε ανέπαφη την εστία του. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν με μη αποτελεσματικό τρόπο και ο Παναιτωλικός άντεξε μέχρι το φινάλε παίρνοντας σπουδαία νίκη.

Οι συνθέσεις των ομαδων:

Βόλος: (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Ρινέρ (50΄ Βοϊτκόφσκι), Σοάρες (77΄ Νίνης), Ορόζ (77΄ Τσοκάνης), Ρεγκατέν, Μπαρτόλο, Ροσέρο (66΄ Τερεζίου), Φαν Βέερτ

Παναιτωλικός:  (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Βργκοτς, Χουχούμης, Αντούνες, Μεντόσα (75΄ Λούι), Φλόρες, Τσιγγάρας, Μόρσεϊ, Μπαρμπόσα (64΄ Ντουάρτε), Καρέλης (85΄ Βέργος)