Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης: Τρίποντο παραμονής για τους Περιστεριώτες

Σημαντική νίκη και «ανάσα» παραμονής για τον Ατρόμητο που νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης

Ο Ατρόμητος επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στο Περιστέρι, για την 24η αγωνιστική της Super League.

Τα τέρματα σημείωσαν ο Μουνίθ στο πρώτο λεπτό και ο Έρλινγκμαρκ στο 74′. Με δέκα παίκτες έπαιζε η ομάδα της Τρίπολης με την αποβολή του Κρέσπι στο 41΄.

Σημαντικό τρίποντο για τους γηπεδούχους  που απομακρύνθηκαν με 7β. από την τελευταία θέση, αφήνοντας τον Απόλλωνα στους 10β (αγώνα λιγότερο). Από την άλλη, οι Αρκάδες έχασαν έδαφος για τα πλέι οφ και παρέμειναν στην 7η θέση με 32β (δύο αγώνες λιγότερους).

Με το… καλησπέρα ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ, μόλις στο πρώτο λεπτό με το ωραίο σουτ του Μουνίθ (1-0). Δεύτερο σερί αγώνα που σκοράρει ο μεσοεπιθετικός των Περιστεριωτών.

Μετά το γκολ ο Αστέρας προσπάθησε να απαντήσει, αλλά δεν τα κατάφερε, με τους γηπεδούχους να κρατάνε το μηδέν.

Στο 31′ οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή ευκαιρία με τον Μπαράλες, όμως η κεφαλιά του πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Στο 34′ οι γηπεδούχοι είχαν αναγκαστική αλλαγή με τον Κιβρακίδη να τραυματίζεται και τη θέση του να παίρνει ο Βασιλαντωνόπουλος.

Λίγες φάσεις και αρκετά νεύρα από τις δύο ομάδες, ειδικά από τους Αρκάδες, όσο περνούσε η ώρα και αυτό φάνηκε στο 41′ με τον Κρέσπι, ο οποίος δέχτηκε την κόκκινη κάρτα, για επικίνδυνο μαρκάρισμα.

Το 1-0 παρέμεινε και ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος έδωσε χώρο στον Αστέρα, με την ομάδα του Περιστερίου να προσπαθεί με αντεπιθέσεις να χτυπήσει.

Στο 52′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κουλούρη, ο Τσιφτής απέκρουσε δύσκολα. Στο 56′ νέα στιγμή για τους φιλοξενούμενους με το σουτ του Σονί, να αποκρούει ο Γιαννιώτης.

Και στο δεύτερο μέρος ο αγώνας είχε αρκετή ένταση και νεύρα, όπως στο πρώτο μέρος.

Παρότι οι Αρκάδες αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο, ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι, ο Ατρόμητος κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ. Στο 74ο λεπτό μετά από αντεπίθεση, ο Έρλινγκμαρκ με έξοχο σουτ, έκανε το 2-0 και έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με το 2-0 να παραμένει και τον Ατρόμητο να παίρνει βαθιά ανάσα παραμονής.

Κίτρινες:  Βασιλαντωνόπουλος, Χάρισης – Σίτο, Μπαράλες, Πίτσου

Κόκκινες: Κρέσπι

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης (34′ Βασιλαντωνόπουλος), Χατζηϊσαΐας, Μαυρομμάτης (46′ Παπαδόπουλος), Καστεγιάνο, Χαρίσης, Σάλομον (64′ Έρλινγκμαρκ), Μουνίθ, Ροτάριου (64′ Κλωναρίδης), Κουλούρης, Άλιμπεκ (76′ Ντένιτς)

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Πίτσου, Αντζουλας (87′ Ριέρα), Τασουλής (64′ Αλβάρεζ), Μουνάφο (87′ Καπίγια), Κανελλόπουλος (64′ Ιγκλέσιας), Κρέσπι, Σίτο, Σονί, Μπαράλες