Premier League: Ο Κέιν έβαλε stop στη Σίτι!

Με δύο γκολ του Χάρι Κέιν, η Τότεναμ νίκησε τη Μάντσεστερ Σίτι και απέδρασε με το διπλό από το Ετιχαντ

Για την 26η αγωνιστική της Premier League, η Τότεναμ πήρε το διπλό με 2-3 στο Ετιχαντ κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι με buzzer beater του Χάρι Κέιν στο 96′.

Η Τότεναμ αιφνιδίασε τη Μάντσεστερ Σίτι στο 4ο λεπτό με σκόρερ τον Κουλουσέφσκι. Ο Σον μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Κουλουσέφσκι που σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες δοκίμαζαν με άστοχα σουτ να απειλήσουν τις δύο εστίες μέχρι το 33ο λεπτό, όπου η ομάδα του Γκουαρντιόλα βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης. Ο Στέρλινγκ σέντραρε από τα αριστερά, ο Γιορίς έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Γκουντογκάν ανενόχλητος, πήρε τη μπάλα και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1).

Η ομάδα του Κόντε πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 59ο λεπτό με τον Κέιν. Ο Σον έκανε το γύρισμα την περιοχή και ο Άγγλος φορ με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Έντερσον (1-2).

Η Σίτι ισοφάρισε στο 92ο λεπτό με το πέναλτι του Μαχρέζ. Ο Ρομέρο έκανε χέρι, ο Τέιλορ έδειξε την άσπρη βούλα και ο Αλγερινός ήταν εύστοχος, για το 2-2.

Εκεί που όλα έδειχναν ισοπαλία, ο Χάρι Κέιν είχε άλλη γνώμη και στο 96′ έδωσε τη νίκη στην Τότεναμ. Ο Κουλουσέφσκι έκανε την σέντρα και ο Κέιν με καρφωτή κεφαλιά έδωσε το διπλό στους “Πετεινούς” (2-3)

Σκόρερ: 33′ Γκουντογκάν, 92′ Μαχρέζ – 4′ Κουλουσέφσκι, 59′,96′ Κέιν

Κίτρινες: 64′ Χόιμπιεργκ, 77′ Ρομέρο, 80′ Γιορίς

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκουντογκάν, Σίλβα, Φόντεν, Στέρλινγκ (68′ Μαχρέζ)

Τότεναμ (Κόντε): Γιορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις, Έμερσον (83′ Ντοχερτι), Μπεντανκούρ, Χόιμπιεργκ, Σεσενιόν (93′ Σάντερς), Κουλουσέφσκι, Κέιν, Σον (80′ Λούκας)