Ατρόμητος-Λαμία: «Κόλλησαν» στο μηδέν

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι του Ατρομήτου με τη Λαμία

Ατρόμητος και Λαμία έμειναν στο 0-0 στο Περιστέρι, για την 5η αγωνιστική της Super League 1.

Από ένα δοκάρι για κάθε ομάδα, με τον Ντε Βινσέντι οι φιλοξενούμενοι στο 57′ και με τον Γκονζάλες η ομάδα του Περιστερίου στο 90+7′.

Οι γηπεδούχοι παραχώρησαν τη 2η ισοπαλία στην έδρα τους, μετά το ματς με τον Παναιτωλικό (1-1). Στους 8β πλέον οι Περιστεριώτες, ενώ η ομάδα της Φθιώτιδας έφτασε τους 3β. στο πρωτάθλημα.

Στο 19′ ο Ατρόμητος απείλησε για πρώτη φορά με το σουτ του Ρομπάιγ που δε βρήκε στόχο. Δύο λεπτά μετά οι Περιστεριώτες είχαν νέα καλή στιγμή, με τον Κλωναρίδη ν΄ αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Στην πρώτη της οργανωμένη προσπάθεια στο ματς, η Λαμία έχασε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί στο 32΄. Ο Σλίβκα γύρισε την μπάλα από τα δεξιά, ο Μανούσος την άφησε να περάσει και ο Ντε Βινσέντι δεν έπιασε σωστά το σουτ απέναντι από τον Γιαννιώτη.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η ομάδα του Κόλμαν έχασε σημαντική ευκαιρία, όταν μετά από πάσα του Κλωναρίδη στον Κιάρτανσον, ο τελευταίος καθυστέρησε με αποτέλεσμα η προσπάθειά του να κόβεται από τους αμυντικούς της Λαμίας.

Στο β΄ μέρος η Λαμία είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού. Ο Ντε Βινσέντι στο 47΄ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιαννιώτη.

Η πρώτη τελική των γηπεδούχων στην επανάληψη ήρθε στο 62΄ με την άστοχη κεφαλιά του Κιάρτασον, ενώ στο 67΄ οι γηπεδούχοι έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση, αλλά το σουτ του Κεσχρίντα έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοβ.

Μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία έχασε η Λαμία για να προηγηθεί στο 75΄. Μετά από λάθος γύρισμα στην άμυνα του Ατρομήτου, ο Γιακουμάκης έτρεξε να το εκμεταλλευτεί, όμως ο Γιαννιώτης πρόλαβε ν΄ απομακρύνει τον κίνδυνο.

Το ματς έκλεισε με τη μεγάλη ευκαιρία του Ατρομήτου για να «κλέψει» τη νίκη στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από φάουλ του Γκονζάλες η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά δεν πέρασε τη γραμμή και το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Χατζηϊσαίας, Ντε Μποκ – Μπεχαράνο, Ασκόφσκι

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηϊσαίας, Σουάρεθ, Γκονζάλες, Κουέν, Φριντζόνσον (79΄ Μουνίθ), Ρομπάιγ (88΄ Τζοβάρας), Κλωναρίδης (62΄ Τζαβίδας), Κιάρτανσον (62΄ Ροτάριου)

Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Αντέτζο, Τζανδάρης, Μανούσος (58΄ Ασκόφκσι), Ντε Βινσέντι (58΄ Γιακουμάκης), Σλίβκα (78΄ Τσούκαλος – 90΄+3 Πάρης Μπάμπης), Σιμόν, Μπεχαράνο, Γκοράνοβ, Τσιλούλης, Κορνέζος