Παναιτωλικός-ΑΕΚ: Στοπ στο καλό σερί των «καναρινιών» από τους «κιτρινόμαυρους»

Νίκη για την ΑΕΚ μέσα στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό.

Για την 5η αγωνιστική της Super League, η ΑΕΚ επικράτησε με 0-2 επί του Παναιτωλικού με τους φιλοξενούμενους να επανέρχονται στις επιτυχίες εις βάρος των γηπεδούχων που είχαν καλό σερί αποτελεσμάτων.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας και πίεζε αρκετά τους Αγρινιώτες. Η ΑΕΚ στο 4΄ με την άστοχη κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία προσπάθησε να κάνει ζημιά στον Ανέστη, στο 10΄ το σουτ του Γκατσίνοβιτς μπλόκαρε ο Ανέστης, αλλά και στο 18΄ με το σουτ του Αραούχο από πλάγια θέση, που έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του «τίτορμου».

Ο Παναιτωλικός απείλησε  στο 16΄ με τον Σενγκέλια, στο 18΄ το σουτ του Αραούχο έδιωξε σε κόρνερ ο Ανέστης. Όσο περνούσαν τα λεπτά η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση ψάχνοντας  τρόπο να βρει τα δίχτυα του Παναιτωλικού. Ο Παναιτωλικός κρατούσε δυνατό σχηματισμό  ψάχνοντας την αντεπίθεση. Στο 34’ ο  Νταγκό δεν πρόλαβε να γίνει απειλητικός καθώς ο Στάνκοβιτς αντέδρασε. Στο 39’  ο Καρέλης δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ένωσης. Οι τελευταίες στιγμές του ημιχρόνου σημαδεύτηκαν από μεγάλη ένταση, που είχε ως αποτέλεσμα ο διαιτητής να μοιράσει αρκετές κάρτες στους πάγκους των δύο ομάδων. Πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα, ο πολύ εκνευρισμένος Τζαβέλλας χτύπησε το χέρι του σε ένα τζάμι, τραυματίστηκε και χρειάστηκε μάλιστα να διακομιστεί στο νοσοκομείο. Τη θέση του πήρε ο Μουκουντί, που έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε αρκετά δυναμικά κι ευτύχησε να βρει πολύ νωρίς το γκολ που αναζητούσε, στο 48΄ με το συρτό σουτ του Λιβάι Γκαρσία, η μπάλα, αφού βρήκε τη ρίζα του αριστερού δοκαριού, κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, αλλά η κεφαλιά του αμαρκάριστου Καρέλη από πολύ καλή θέση στο 56΄ δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 59΄ ο Μουκουντί έκανε καθοριστική παρέμβαση μέσα στην περιοχή και έκοψε τον Ντίας, πριν ο τελευταίος επιχειρήσει το σουτ. Σύντομα, όμως, η ΑΕΚ ανέκτησε τον έλεγχο και τελείωσε  το ματς στο 75΄, όταν ο Αμραμπατ εκτέλεσε κόρνερ, ο Μουκουντί πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Μλάντεν και ξεγέλασε τον Ανέστη για το 0-2. Το σκορ παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν (81΄ Μάρτενσον), Ντίας, Ντουάρτε (61΄ Κολοβός), Νταγκό (60΄ Μόρσεϊ), Σενγκέλια (74΄ Φλόρες), Καρέλης (81΄ Ζοάο Πέδρο)

ΑΕΚ: (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (73΄ Μάνταλος), Βίντα, Χατζισαφί (65΄ Μοχαμαντί), Τζαβέλλας (46΄ Μουκουντί), Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (83΄ Γαλανόπουλος), Πινέδα, Γκαρσία, Αραούχο, Ελίασον (65΄ Αμραμπατ)