Ατρόμητος-Λαμία: Νίκη με ανατροπή για τους Περιστεριώτες

Ο Ατρόμητος πέτυχε την ανατροπή και πήρε τη νίκη κόντρα στη Λαμία

Ο Ατρόμητος επικράτησε με 3-1 της Λαμίας στο Περιστέρι, για την εξ’ αναβολής 21η αγωνιστική της Super League 1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ελευθεριάδη στο 26ο λεπτο και στο δεύτερο ημίχρονο οι Περιστεριώτες έφτασαν στην ανατροπή με δύο τέρματα του Κουλούρη (57′ πεν.,70′) και του Άλιμπεκ (88′).

Η ομάδα του Περιστερίου απομακρύνθηκε +4 από τον τελευταίο Απόλλων Σμύρνης, έφτασε τους 14β, ενώ η ομάδα της Λαμίας παρέμεινε στους 18β και στην 11η θέση.

Ο Ατρόμητος μόλις στο 9′ είχε την πρώτη μεγάλη φάση με τον Ροτάριου, σούταρε, όμως η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι με καλύτερη ψυχολογία προηγήθηκαν στο 29΄ στην πρώτη τους οργανωμένη προσπάθεια. Μετά από εκτέλεση φάουλ και εντυπωσιακή απόκρουση του Γιαννιώτη σε κεφαλιά του Μαζουλουξή, ο Ελευθεριάδης πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1). Η φάση εξετάστηκε και από το VAR, ωστόσο, διαπιστώθηκε πως δεν είχε προηγηθεί κάποια παράβαση και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι τα έπαιξαν όλα για όλα και δικαιώθηκαν. Αρχικά ισοφάρισαν στο 57΄ με το πέναλτι (χέρι του Τζανετόπουλου) του Κουλούρη (1-1).

Ο ίδιος παίκτης στο 70΄ έδωσε προβάδισμα στους Περιστεριώτες, μετά από ασίστ του Σπιριντόνοβιτς και με σουτ πέτυχε το 2-1.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 88΄ ο Αλιμπεκ, ο οποίος έκλεψε τη μπάλα από τον Προβυδάκη και με εύστοχο πλασέ έκανε το τελικό 3-1.

Κίτρινες: Κιβρακίδης – Βέλλιος, Τζανετόπουλος

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας, Μαυρομάτης, Τζοβάρας, Χαρίσης, Έρλινγκμαρκ, Ναμπί (69΄ Αλιμπεκ), Ροτάριου (75΄ Κλωναρίδης), Μπεντινέλι (46΄ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης (89΄ Ντένιτς)

Λαμία (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Σαραμαντάς, Τζανδάρης, Γκέντσογλου (46΄ Μπανγκουρα), Καραμάνος, Νούνιες (73΄ Τσούκαλος), Ελευθεριάδης (79΄ Τιρόνε), Βέλλιος (64΄ Νινούα)