Ατρόμητος-Ολυμπιακός: “Μοιρασιά” στο Περιστέρι

«Μοιρασιά» στο Περιστέρι ανάμεσα σε Ατρόμητο και Ολυμπιακό.

Ατρόμητος και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1 στο Περιστέρι για τη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Σεντρίκ Μπακαμπού στο 54’, ενώ για τους Περιστεριώτες ισοφάρισε ο Σάμουελ Φριτζόνσον στο 64’.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν εκμεταλλεύτηκαν όπως θα ήθελαν την ήττα του Παναθηναϊκού από τον ΠΑΟΚ, μείωσαν όμως τη διαφορά στους 6 βαθμούς.

Το ματς

Με 4-3-3 ξεκίνησε τον Ατρόμητο ο Κρις Κόλμαν, με τον Γιαννιώτη στο τέρμα, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Ντε Μποκ στην άμυνα, Γκονζάλες, Φριτζόνσον, Έρλινγκμαρκ στο κέντρο, Κιάρτανσον, Ρομπάιγ, Ροτάριου επιθετικά.

Από την άλλη, με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ στον άξονα, Φορτούνης, Μπιέλ, Χάμες Ροντρίγκες μεσοεπιθετικά και Μπακαμπού στην κορυφή.

Στο 13’ ο Ατρόμητος έκανε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία, καθώς στην προβολή του Στρούγγη, ο Πασχαλάκης έκανε εντυπωσιακή επέμβαση και αποσόβησε το γκολ.

Και ένα λεπτό μετά, ο Ρομπάιγ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 24’ ύστερα από μπαλιά του Μπακαμπού, ο Μπιέλ μπήκε στην περιοχή, σούταρε με το αριστερό και ο Γιαννιώτης μπλόκαρε.

Στο 32’ ο Χάμες εκτέλεσε φάουλ από σχετικά μακρινή απόσταση με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 45’ ο Φορτούνης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 50’ ο Εμβιλά βρήκε χώρο και δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 52’ μετά από αντεπίθεση του Ολυμπιακού, η μπάλα έφτασε στον Χάμες, ο οποίος αφού προσποιήθηκε, σούταρε με το εξωτερικό, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει.

Και στο 54’ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε. Ο Εμβιλά έδωσε στον Μπιέλ, ο οποίος με ωραία κίνηση έβγαλε κάθετη στον Μπακαμπού που νίκησε τον Γιαννιώτη για το 0-1.

Στο 57’ ο Έρλινγκμαρκ έπιασε ένα σουτ στην κίνηση αλλά ήταν άστοχο.

Και ένα λεπτό μετά, ο Ρέαμπτσιουκ γύρισε για τον Μπακαμπού που με τακουνάκι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιαννιώτη που έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 61’ ο Ατρόμητος έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από κεφαλιά του Φριτζόνσον, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Ντε Μποκ αστόχησε από κοντινή θέση.

Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Ροντινέι σούταρε με το αριστερό από δεξιά, αλλά ήταν άστοχος.

Στο 64’ μετά από μακρινή μπαλιά του Ρομπάιγ, ο Φριτζόνσον έκανε ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ που «κρέμασε» τον Πασχαλάκη και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 74’ο Χάμες συνεργάστηκε με τον Μπιέλ σε εκτέλεση φάουλ, αλλά η εκτέλεση πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 78’ ο Ροντινέι έβγαλε σέντρα, ο Ελ Αραμπί πλάσαρε με τη μία, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στο 81’ ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ύστερα από κεφαλιά του Ροτάριου, ο Φριτζόνσον αστόχησε από κοντά.

Στο 88’ο Οικονομίδης έκανε ένα άστοχο σουτ.

Στο 90’+1’ σε αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Ελ Αραμπί έδωσε στον Χάμες που με ωραία ατομική προσπάθεια σούταρε με το δεξί με τον Γιαννιώτη να το βγάζει.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Φριτζόνσον (82’ Τζοβάρας), Έρλινγκμαρκ (76’ Οικονομίδης), Κιάρτανσον (82’ Κωτσόπουλος), Ρομπάιγ (88’ Τζαβίδας), Ροτάριου

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι (84’ Βρουσάι), Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ (69’ Γκάρι Ροντρίγκες), Φορτούνης (46’ Μασούρας), Μπιέλ (84’ Σαμασέκου), Χάμες Ροντρίγκες, Μπακαμπού (69’ Ελ Αραμπί)