La Liga: Πέρασε από τη Μαδρίτη η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε δύσκολα τη Χετάφε και συνεχίζει την πορεία της για το πρωτάθλημα.

Για την 18η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 0-1 της Χετάφε στο Καμπ Νου και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Μπλαουγκράνα με αυτή τους τη νίκη έφτασαν τους 44 βαθμούς, έξι βαθμούς πάνω από τη Ρεάλ Μαδρίτης που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ η Χετάφε παρέμεινε στην 16η θέση με 17 βαθμούς, σε ισοβαθμία με τις Θέλτα και Βαγιαδολίδ.

Το γκολ της νίκης των Καταλανών πέτυχε ο Πέδρι στο 35ο λεπτό. Ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Ραφίνια και με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Σόρια, δίνοντας το τρίποντο στους γηπεδούχους.

Μαγιόρκα-Θέλτα 1-0 (59΄ Ντάνι Ροντρίγκεθ)

Ράγιο Βαγεκάνο-Σοσιεδάδ 0-2 (15΄ Σόρλοθ, 36΄ Μπαρενετσέα)

Εσπανιόλ-Μπέτις 1-0 (44΄ Μπρέθγουεϊτ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαγιαδολίδ 3-0 (19΄ Μοράτα, 23΄ Γκριεζμάν, 28΄ Ερμόσο)

Σεβίλλη-Κάντιθ 1-0 (89΄ πεν. Ράκιτιτς)

Βιγιαρεάλ-Τζιρόνα 1-0 (90+11΄πεν. Παρέχο)

Ελτσε-Οσασούνα 1-1 (67΄ Καρμόνα – 20΄ Αβιλα)

Μπαρτσελόνα-Χετάφε 1-0 (35΄ Πέδρι)