Ατρόμητος-Ολυμπιακός: “Σκότωσε” τους Περιστεριώτες ο Ελ Αραμπί

Με χατ-τρικ του Ελ Αραμπί, ο Ολυμπιακός πέρασε από το Περιστέρι, νικώντας τον Ατρόμητο

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα με 0-3 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, για την εμβόλιμη 14η αγωνιστική της Super League 1.

Tα τέρματα των “ερυθρολεύκων” πέτυχε ο Ελ Αραμπί (πεν. 34′, 50′, πεν. 61′). Αυτό ήταν το 4ο χατ-τρικ του Ελ Αραμπί, ο οποίος ισοφάρισε τον Τζιοβάνι και είναι οι μοναδικοί ξένοι στην ιστορία του Ολυμπιακού που το έχουν πετύχει.

Ο Ολυμπιακός έφυγε στο +11 με ματς περισσότερο από την δεύτερη ΑΕΚ. Πλέον οι πρωταθλητές Ελλάδας έχουν 38β, ενώ η ομάδα του Περιστερίου παρέμεινε στους 9β.

Λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο με τον Ατρόμητο να κοιτάζει κυρίως τα μετόπισθεν και να κλείνει τους χώρους στην άμυνα του και με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να τη διασπάσει.

Στο 34ο λεπτό ο Λαλά με ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας βρήκε τον Αγκιμπού Καμαρά, με τον Παπαδόπουλο να τον ανατρέπει και τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αραμπί, ευστοχώντας α λα Πανένκα και έκανε το 0-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος και στο 48′ ο Ατρόμητος είχε καλή στιγμή για να ισοφαρίσει, όμως ο Εμβιλά έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Παπαδόπουλου.

Δύο λεπτά αργότερα οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν το 0-2, με τον Ελ Αραμπί να βγαίνει απέναντι από τον Πίριτς και με ωραίο τελείωμα, σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και σφράγισε τη νίκη των Πειραιωτών.

Στο 61ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έκανε τρία τα τέρματά τους. Νέο πέναλτι δόθηκε, καθώς μετά από κόρνερ, ο Χατζηισαϊας βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε πάλι ο Ελ Αραμπί, ο οποίος πέτυχε το 0-3 και σημείωσε χατ-τρικ.

Στο 69′ ο Ελ Αραμπί έχασε μεγάλη ευκαιρία, βρέθηκε αμαρκάριστος, αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά, με τον Ολυμπιακό να έχει κλειδώσει τη νίκη. Στο 86′ είχε ο Ατρόμητος καλή στιγμή, μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Μπεντινέλι, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το 0-3 να παραμένει και με την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να φεύγει με τους τρεις βαθμούς.

Κίτρινες: Νάτσος, Παπαδόπουλος – Ανδρούτσος

Ατρόμητος (Παράσχος): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (64′ Κιβρακίδης), Παπαδόπουλος, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Καστεγιάνο, Νάτσος, Χαρίσης, Ντένιτς (46′ Μουνίθ), Σπιριντόνοβιτς (64′ Μπεντινέλι), Κουλούρης (84′ Τζαβίδας)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Σισέ, Σωκράτης, Ρέαμπτσιουκ (76′ Ανδρούτσος), Εμβιλά (65′ Ροντρίγκες), Μπουχαλάκης, Λόπες (65′ Μ.Καμαρά), Αγκ. Καμαρά, Μασούρας (72′ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (72′ Τικίνιο)