Λαμία-Βόλος: Χ-ορταστική ισοπαλία στη Λαμία

Ο Βόλος αν και προηγήθηκε, η Λαμία κατάφερε να αντιδράσει και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας

Η Λαμία ήρθε ισόπαλη 2-2 στο ΔΑΚ Λαμίας με τον Βόλο, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Σκόρερ για την ομάδα της Λαμίας ήταν οι Αραμπούλι και Μπεχαράνο, ενώ τα δύο τέρματα για τους Βολιώτες τα πέτυχε ο Φαν Βέερτ.

Παρόλο που οι Βολιώτες έφτασαν κοντά στην κατάκτηση ενός «τριπόντου», καθώς είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, τελικά έμειναν στην ισοπαλία (2-2) μετά την απάντηση των γηπεδούχων.

Πλέον, ο Βόλος βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς, ενώ η Λαμία στην 12η θέση με 11 βαθμούς.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους στο 4ο λεπτό, με τη σέντρα του Ρόμανιτς να βρίσκει τον Ελευθεριάδη στο δεύτερο δοκάρι και εκείνον με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής να οδηγεί την μπάλα στην αγκαλιά του Κότνικ.

Στο 11ο λεπτό ο Μπαρτόλο δοκίμασε ένα σουτ που μπλόκαρε εύκολα ο Γκαραβέλης.

Έξι λεπτά αργότερα η Λαμία έχασε διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Αρχικά με τον Ελευθεριάδη που η μπαλιά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βόλου και στη συνέχεια μετά από σέντρα του ίδιου παίκτη στον Ρόμανιτς, πλάσαρε, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κότνικ.

Υπήρξαν άλλες δύο χαμένες ευκαιρίες για την ομάδα της Λαμίας με συνεργασίες των Προβυδάκη-Ρόμανιτς και Ελευθεριάδη-Νούνιες έως το 25ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παρόλο που η Λαμία πίεζε πολύ για το γκολ, το σκορ άνοιξε ο Φαν Βέερτ για τους φιλοξενούμενους στο 32ο λεπτό του αγώνα με σουτ. Το γκολ ελέγχθηκε και από το VAR και μέτρησε κανονικά (0-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό ο Φαν Βέερτ έδωσε προβάδισμα των δύο γκολ για την ομάδα του Βόλου, με εξαιρετική κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νίνη, νικώντας ξανά τον Γκαραβέλη (0-2).

Στο 59ο η Λαμία κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ελευθεριάδη από τον Νίνη. Εκτελεστής του πέναλτι ήταν ο Αραμπούλι, ο οποίος μείωσε σε 1-2 για τους Φθιώτες.

Αμέσως μετά από δύο λεπτά ο Μπεχαράνο με μία απίστευτη κεφαλιά από σέντρα του Ρόμανιτς έκανε το 2-2 και έφερε στα ίσια ξανά το παιχνίδι. Το γκολ αυτό επίσης ελέγχθηκε από το VAR και μέτρησε κανονικά.

Η Λαμία πίεσε στη συνέχεια για την ολική ανατροπή, όμως ο Βόλος ήταν εκείνος που έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ στο 86’, όταν από την μπαλιά του Μπαρτόλο, ο Ρεγκατέν έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε, αλλά ο Γκαραβέλης έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά, μπλοκάροντας στη γωνία του και έσωσε την ομάδα της Λαμίας κρατώντας το τελικό σκορ 2-2.

Κίτρινες: Ρεγκατέν, Μπαρτόλο, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο

ΠΑΣ Λαμία (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Αντέτζο(Μαζουλουξής 46’), Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Ελευθεριάδης(Μανουσάκης 76’), Μπεχαράνο, Τζανδάρης(Τιρόνε 46΄), Ρόμανιτς, Αραμπούλι(Τσούκαλος 84’), Νούνιες

Βόλος (Μπράτσος): Κότνικ, Μπαρτόλο, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Σοάρες, Νίνης(Γκουλέν 85΄), Ροσέρο(Φερνάντες 46’), Ορόζ(Λογαράς 92’), Ρεγκατέν, Φαν Βέερ