Ατρόμητος-Παναιτωλικός: Απέδρασαν με τη νίκη στο 90′ οι Αγρινιώτες

Σε ένα ματς θρίλερ, ο Παναιτωλικός πέτυχε την ανατροπή στο 90′ και έφυγε με τη νίκη από το Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο

Ο Ατρόμητος ηττήθηκε με 1-2 από τον Παναιτωλικό στο Περιστέρι, για την 2η αγωνιστική της Super League 1.

Ο Στρούγγης στο 44′ έκανε το 1-0, για να ισοφαρίσει ο Βέργος για τους φιλοξενούμενους σε 1-1 στο 72′ και να πετυχαίνει την ανατροπή στο 90′ ο Ζέστεντ. Στο 90+5′ πέτυχε το γκολ ισοφάρισης ο Στρούγγης, αλλά ακυρώθηκε μετά την εξέταση του VAR ως οφσάιντ.

Με δέκα παίκτες τέλειωσε το ματς η ομάδα του Περιστερίου, καθώς ο Μπεντινέλι δέχτηκε σε 4 λεπτά δύο κίτρινες!

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τα “καναρίνια” που συνεχίζουν αήττητοι, έχοντας 4β, ενώ ο Ατρόμητος έμεινε στον έναν βαθμό.

Ο Ατρόμητος ξεκίνησε δυνατά και έψαξε το γρήγορο γκολ, αλλά δεν κατάφερε να το βρει, με τον Παναιτωλικό να κρατάει στην πίεση.

Στο 16ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν αναγκαστική αλλαγή, με τον Χατζηισαϊα να αποχωρεί και τη θέση του να παίρνει ο Στρούγγης.

Στο 18ο λεπτό οι Αγρινιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν σε αντεπίθεση ο Καρέλης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε, πέρασε πάνω από το δοκάρι του Πίριτς.

Ο ρυθμός έπεσε μετά το 20λεπτο, με τον Παναιτωλικό να ισορροπεί το ματς και με τους Περιστεριώτες να προσπαθούν να απειλήσουν την εστία του Ροντρίγκεζ.

Στο 44ο λεπτό ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ, μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξία του Μουνίθ, ο Ροντρίγκεζ έκανε άστοχη έξοδο και ο Στρούγγης με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με αξιώσεις, πίεσαν τους γηπεδούχους και έψαξαν την ισοφάριση. Στο 54′ μετά από κόρνερ, ο Κορνίλιους πήρε την κεφαλιά, με τον Πίριτς να μπλοκάρει.

Στο 72′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση, μετά από μια σειρά από… κεφαλιές στην περιοχή του Ατρομήτου, ο Βέργος με κοντινή κεφαλιά, νίκησε τον Πίριτς και ισοφάρισε σε 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα ο Κουλούρης βρέθηκε απέναντι από τον Ροντρίγκεζ, αλλά πλάσαρε βιαστικά και άστοχα, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο 83′ ο Μπεντινέλι δέχτηκε την κόκκινη κάρτα (δύο κίτρινες μέσα σε τέσσερα λεπτά) και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Η ομάδα του Αγρινίου κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και στο 90′ ο Ζέστεντ με κοντινή προβολή έκανε το 1-2.

Όμως ο Ατρόμητος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και κατάφερε στο 90+5′ να ισοφαρίσει πάλι με σκόρερ τον Στρούγγη, αλλά το γκολ μετά από εξέταση του VAR, ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το 1-2 ήταν το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Σάλομον, Μπεντινέλι – Χουχούμης

Ατρόμητος (Άνχελ Λόπεθ): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Χατζηισαΐας (16′ Στρούγγης), Παπαδόπουλος, Καστεγιάνο, Σάλομον, Ντένιτς, Κλωναρίδης (60′ Μπεντινέλι), Μουνίθ (80′ Σπιριντόνοβιτς), Καρτάλης (60′ Πισάνο), Κουλούρης

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ροντρίγκεζ, Λούι, Κορνέλιους, Μαλής, Χουχούμης (45′ Αντούνες), Φλόρες, Βαρόνε (78′ Ντουάρτε), Μεντόσα (60′ Βέργος), Ντίας, Μόρσεϊ (78′ Τσιγγάρας), Καρέλης (60′ Ζέστεντ)