«Μπαλωθιά» του ΟΦΗ στην ΑΕΚ!

Θρίλερ στο Γεντί Κουλέ! Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 0-3 του ΟΦΗ, όμως οι Κρητικοί πάτησαν πόδι και ισοφάρισαν μέσα σε δέκα λεπτά (3-3)!

Παιχνίδι για γερά νεύρα στο Γεντί Κουλέ, καθώς η ΑΕΚ αναδείχτηκε ισόπαλη με τον ΟΦΗ με σκορ 3-3 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Super League 1.  Οι “κιτρινόμαυροι” μέσα σε δέκα λεπτά δέχτηκαν τρία γκολ και οι Κρητικοί… έκλεψαν τρεις σίγουρους βαθμούς της Ένωσης.

Η ομάδα του Μιλόγεβιτς προηγήθηκε με τρία γκολ του Αραούχο, Τσούμπερ και Ανσαριφάρντ, όμως ο Νέιρα μείωσε με δύο προσωπικά τέρματα για τους Κρητικούς, ενώ ο Βούρος ισοφάρισε.

Η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες από το πρώτο ημίχρονο αφού ο Λιβάι Γκαρσία αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Πρώτη καλή στιγμή  ήταν για λογαριασμό της ΑΕΚ μόλις στο δεύτερο λεπτό.  Ο Μισλέν με μια βαθιά μπαλιά από τη μεσαία γραμμή, ο Λιβάι πετάχτηκε στον κενό χώρο και επιχείρησε το σουτ, προλαβαίνοντας την έξοδο του Επασί, ωστόσο το σουτ πέρασε άουτ.

Μετα από λίγο ο Χατζισαφί έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Τζαβέλλας έπιασε την κεφαλιά, αλλά η  μπάλα πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ έχει τα ηνία του αγώνα στο πρώτο τέταρτο, χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Επασί. Τελικά η Ένωση πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 15’. Ο Αραουχο πήρε μια κόντρα και αφού ελευθερώθηκε, εξαπέλυσε το συρτό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνιά του Επασί.

Στο 18’ ο Μισλεν  μπήκε στην περιοχή και εξαπέλυσε το σουτ από τα δεξιά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο Λιβάι έδωσε στον Άμραμπατ (27’) αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα προς τη μικρή περιοχή, ωστόσο ο Τζαβέλλας δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά με προβολή

Με αφορμή ένα φάουλ του Λάμπρου στον Λιβάι Γκαρσία, προκλήθηκε σύρραξη ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές. Αρκετοί ποδοσφαιριστές από τον πάγκο της ΑΕΚ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο ο 24χρονος εξτρέμ έσπρωξε τον Λάμπρου, στην ολοκλήρωση του μαρκαρίσματος και αυτό άναψε τα πνεύματα. Ο Φωτιάς έδωσε κίτρινη κάρτα σε Λάμπρου, Νέιρα και κόκκινη κάρτα στον Λιβάι Γκαρσία.

Το αριθμητικό μειονέκτημα δεν επηρέασε την ΑΕΚ που πέτυχε στο 41’ και δεύτερο γκολ, με τον Στίβεν Τσούμπερ. Ο Σιμάνσκι έδωσε στον Ελβετό μέσο, αυτός υποδέχθηκε όμορφα την μπάλα με το δεξί και εκτέλεσε με το αριστερό τον Επασί για το 2-0.

Ο Μισλέν εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο Αμραμπάτ στο 44’, ο Επασί δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα. Αυτή στρώθηκε στην μικρή περιοχή στον αφύλακτο Τζαβέλλα, ωστόσο το τελείωμά του ήταν κακό.

Ο ΟΦΗ πιέζει και έχει δημιουργήσει κάποιες τελικές. Κυρίως με τον Ντουρμισάι που επιχείρησε το σουτ στα δεξιά στην περιοχή, με τον Τζαβέλλα να κόβει και να παραχωρεί κόρνερ.

Στο 59’ οι Νέιρα και Ντουρμισάι συνδυάστηκαν πολύ ωραία. Ο πρώτος έστρωσε στον δεύτερο στην περιοχή από τα δεξιά, ο Έλληνας φορ επιχείρησε το σουτ, ωστόσο η προσπάθειά του κόπηκε από τον Βράνιες την τελευταία στιγμή.

Οι δύο παίκτες που μπήκαν νωρίς στον αγωνιστικό χώρο (Ανσαριφάρντ – Σάκχοφ), συνδυάστηκαν για το 3-0. Ο Ουκρανός χαφ έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή και την έδωσε στον Ιρανό φορ. Ο Ανσαριφάρντ απέφυγε με περίτεχνο τρόπο τον Γκαγιέγκος και με ωραίο σουτ, έκανε το 3-0.

Στο 79’ ο ΟΦΗ μείωσε μετά την εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Νέιρα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όντας αφύλακτος.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των γηπεδούχων και στο 84’ ο ΟΦΗ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Οι παίκτες του ΟΦΗ έκλεψαν την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή. Ο Νέιρα έκανε το κοντρόλ στο ύψος της περιοχής και εξαπέλυσε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί παραθυράκι του Στάνκοβιτς.

Ο ΟΦΗ πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά και σε φάση διαρκείας στα καρέ του Στάνκοβιτς, ο Βούρος από κοντά έκανε το 3-3.

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισλέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι(89’ Σβάρνας), Λε Ταλέκ, Τσούμπερ(75’ Μάνταλος), (61’ Σακχοφ), Γκαρσία, Αραούχο(61’ Ανσαριφάρντ)

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Κοροβέσης, Πασαλίδης, Διαμάντης, Βούρος, Ντε Γκούζμαν, Γκαγιέγκος, Νέιρα, Καμάου, Λάμπρου, Καστάνιος