Ατρόμητος-Παναθηναϊκός: Πάτησε κορυφή με Ιωαννίδη

Με πρωταγωνιστή τον Ιωαννίδη, ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από το Περιστέρι

Ο Ατρόμητος ηττήθηκε με 0-2 με τον Παναθηναϊκό στο Περιστέρι, για την 26η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Τα τέρματα των “Πρασίνων” πέτυχε ο Ιωαννίδης (49′, 61′ πεν). Με το τρίποντο αυτό οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενοι την ήττα της ΑΕΚ.

Από την άλλη, οι Περιστεριώτες θα συνεχίσουν την προσπάθεια τους στα πλέι άουτ.

O αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα, αλλά η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στον Ατρόμητο. Στο 3ο λεπτό μετά από κόρνερ του Κούεν, ο Μαυρομάτης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στη συνέχεια πίεσαν οι «Πράσινοι» και είχαν την πρώτη τους ευκαιρία, με τον Ιωαννίδη να κάνει τη σέντρα μέσα από την περιοχή, αλλά η κεφαλιά του Μαντσίνι, πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 10ο λεπτό ο αγώνας διακόπηκε, λόγω εισβολής οπαδών στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά από μισή ώρα περίπου, ο αγώνας ξεκίνησε. Ο ρυθμός ήταν καλός, αλλά έλειψαν οι φάσεις.

Στο 31ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία η ομάδα του Γιοβάνοβιτς, με τον Μαντσίνι να σπαταλάει διπλή ευκαιρία. Σε αντεπίθεση ο Παλάσιος τον έβγαλε μόνο του, με τον Μαντσίνι να κάνει το διαγώνιο σουτ, ο Γιαννιώτης απέκρουσε, ο Αργεντίνος πήρε το “ριμπάουντ”, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Στο 43′ νέα μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους. Ο Ιωαννίδης μέσα από την περιοχή, έκανε το γυριστό σουτ, αλλά ο Γιαννιώτης απέκρουσε σωτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός βρήκε το τέρμα που ήθελε στο 49ο λεπτό. Ο Ιωαννίδης με ωραίο σουτ, έξω από την περιοχή, έστειλε στο δεξί παράθυρο τη μπάλα και έκανε το 0-1.

Στο 61′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2. Ο Ιωαννίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων.

Μετά το 0-2, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν ευκαιρίες.

Κίτρινες: Μαυρομάτης

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομάτης, Ντε Μποκ, Γκονζάλεθ, Κούεν (79′ Φριτζόνσον), Ρομπάιγ (71′ Τζοβάρας), Αγκιμπού, Κλωναρίδης (71′ Ροτάριου), Τζαβίδας (46′ Κιάρτανσον)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ (75′ Πουχάτς), Μάγκνουσον, Σάρλια (58′ Πούγγουρας), Πέρεθ (75′ Τσοκάι), Κλαϊνχάισλερ (69′ Τσέριν), Κώτσιρας, Ιωαννίδης (75′ Βέρμπιτς), Μαντσίνι, Κουρμπέλης, Παλάσιος