Λεβαδειακός – ΟΦΗ: Νίκη παραμονής κόντρα για τους Βοιωτούς

Άνετα επικράτησε ο Λεβαδειακός κόντρα στον ΟΦΗ.

Για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, ο Λεβαδειακός νίκησε εντός έδρας με 2-0 τον ΟΦΗ.

Η ομάδα της Βοιωτίας έφτασε τη Λαμία στην 13η θέση με 17 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ παρέμεινε στην 9η θέση με 26 βαθμούς.

Τα γκολ για τους Βοιωτούς πέτυχαν οι Διαμαντής με αυτογκόλ μετά την σέντρα του Τσίαπρα στο 21ο λεπτό και έξι λεπτά αργότερα, ο Νίκας με προβολή έκανε το τελικό 0-2.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ προσπάθησε να βρει ένα γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, έχασε ευκαιρίες με τον Περέα στο 58΄ από εκτέλεση φάουλ του Λάρσον και τον Μπάκιτς στο 63΄ (απέκρουσε ο Γκροφ), αλλά και τον Νίκα να σπαταλά την ευκαιρία για τον Λεβαδειακό στο 67΄ πλασάροντας άσχημα.

Σκόρερς: 21′ Διαμαντής (αυτ), 27′ Νίκας

Κίτρινες: Σαχπεκίδης, Μπελμόντ, Παναγιώτου, Λιάγκας, Σκβάρκα – Διαμαντής, Πασαλίδης, Ντιουσέ, Τζου

Λεβαδειακός: Γκροφ, Χάμοντ, Βινίσιους, Τσάπρας, Σαχπεκίδης (80′ Σκβάρκα), Νίκας (80′ Δούμτσιος), Μεχία (66′ Μπελμόν), Γιαννιώτας, Λιάγκας, Παναγιώτου, Παζ

ΟΦΗ: Μανδάς, Λάρσον, Μπιφουμά (57′ Τσιλιανίδης), Θοράρινσον, Διαμάντης, Πασαλίδης, Μοσκέρα (57′ Γκρένινγκ), Ντιούσε, Μπάκιτς, Τοράλ, Ντίκο (80′ Τζου)