Στέρησε τη νίκη στον Ατρόμητο ο Κότνικ, υποβιβάστηκε ο Πανιώνιος

Ανώτερος ο Ατρόμητος που δεν κατάφερε να νικήσει τον …Κότνικ και τον Πανιώνιο, όπου τερμάτισε τελευταίος και υποβιβάστηκε μετά από 23 χρόνια στην πρώτη κατηγορία (αν δεν υπάρξει αναδιάρθρωση).

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Πανιώνιο στο Περιστέρι, για την 7η και τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ λιγκ 1.

Οι φιλοξενούμενοι σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο άλλο παιχνίδι (Λάρισα- Ξάνθη 0-0), τερμάτισαν στην τελευταία θέση και από του χρόνου θα παίζουν στη Super league 2 (αν δεν γίνει αναδιάρθρωση).

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Περιστερίου, έχοντας τον Πανιώνιο κλεισμένο στα καρέ του. Καλύτερος παίκτης για τους φιλοξενούμενους ο Κότνικ, ο οποίος κατέβασε ρολά και κράτησε τους “κυανέρυθρους” στο παιχνίδι.

Στα μπαράζ η Ξάνθη, ενώ ο Παναιτωλικός σώθηκε οριστικά με τη νίκη κόντρα στον Βόλο.

Από τα πρώτα λεπτά ο Ατρόμητος είχε τα ηνία του αγώνα και την κυκλοφορία της μπάλας, με τον Πανιώνιο να κοιτάζει πρώτα τα μετόπισθεν, θέλοντας να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα άνηκε στους γηπεδούχους. Στο 7ο λεπτό ο Γκάλο απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κότνικ.

Στο 18ο λεπτό ο Ατρόμητος απείλησε πάλι από στημένη φάση. Ο Γκάλο εκτέλεσε από τα δεξιά το φάουλ, ο Μανούσος πήρε την κεφαλιά από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Οι Περιστεριώτες συνέχιζαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους «κυανέρυθρους» να είναι σε παθητικό ρόλο.

Στο 40’ μετά από ομαδική συνεργασία των παικτών του Ατρομήτου, ο Νάτσος με διαγώνιο σουτ από τα αριστερά, ανάγκασε τον Κότνικ σε δύσκολη επέμβαση.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρο συνέχισε το «σφυροκόπημα» ο Ατρόμητος, όπως στο πρώτο. Στο 46’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρισβάνης πήρε την κεφαλιά, όμως ο Κότνικ για ακόμη μία φορά, απομάκρυνε σωτήρια.

Στο 53’ μετά από ωραία συνεργασία στο ύψος της περιοχής, ο Ραμπέγιο έκανε το συρτό σουτ, όμως ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου, έβγαλε εκ νέου.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να διασπάσουν την άμυνα του Πανιωνίου, χωρίς αποτέλεσμα, με τον Κότνικ να κρατάει το μηδέν.

Στο 90′ ο Πανιώνιος έκανε την πρώτη ευκαιρία και την κυριότερη σε όλο τον αγώνα. Ο Τσιλούλης από τα αριστερά, μπήκε περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως ο Μέγερι ίσα ισα ακούμπησε και κράτησε το 0-0.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Μπουσούλατζιτς, Ενσικουλού, Ραμπέγιο, Γκάλο  – Μαξίμοβιτς, Αραμπούλι

Ατρόμητος (Παντελίης): Μέγερι, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Νάτσος (79′ Ούμπιντες), Μπουσούλατζιτς, Ενσικουλού (66’ Βέλλιος), Ραμπέγιο, Ανδρούτσος (66’ Γιακουμάκης), Μανούσος (90′ Νταβιώτης)Στο 9

Πανιώνιος (Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς (78′ Οικονομίδης), Παπανικολάου, Τσιλούλης, Λυμπεράκης (87′ Δούμτσιος, Αραμπούλι (58’ Άρτσε)