Παναιτωλικός: Σπουδαία νίκη επί του Βόλου απέφυγε τα μπαράζ

Με τον γκολ του Ντουάρτε ο Παναιτωλικός είναι με το σπαθί του στην Σούπερ Λιγκ.

Για την 7η αγωνιστική των Πλει-αουτ της Σουπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 επί του αδιάφορου Βόλου και πλέον οι Αγρινιώτες κοιτούν την επόμενη μέρα. Για τον Παναιτωλικό αρκετοί  παίκτες από την εντεκάδα προέρχονταν από τις ακαδημίες όπως οι Καββαδίας, Μπελεβώνης,Κωσταντόπουλος,Λιάβας ,Παρράς και Τσιγγάρας οι οποίοι έδειξαν ότι θα έχουν λαμπρό μέλλον.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή αλλά δυσκολευόταν γίνει απειλητικός  στην καλά στεκούμενη άμυνα του Βόλου . Στο 2’ ο Κυζιρίδης δεν εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια. Έξι λεπτά αργότερα ο Ρόσα ήταν άστοχος. Στην συνέχεια του αγώνα οι Βολιώτες προσπάθησαν να κάνουν την ζημιά στον Φερνάντεθ με τον Μουνίθ (19’) όμως ο Λιάβας πήρε την μπουκιά από το στόμα του Ισπανού. Στο 32’ ο Ντουάρτε άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Μπαΐροβιτς, που εκμεταλλεύθηκε το λάθος γύρισμα του Κυζιρίδη προς τον Γκαραβέλη.

Ο Βόλος αν και ήταν πίσω στο σκορ προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια με τους Κυζηρίδη (39’ 43’), Μαξ (41’) και Λύρατζης (34’)΄χωρίς αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη οι Αγρινιώτες μπήκαν πιο δυναμικά απειλώντας με την άστοχη εκτέλεση φάουλ του Ρόσα στο 54’. Στην συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι έριξαν λίγο το ρυθμό τους και άφησαν την ομάδα της Μαγνησίας  να γίνει απειλητική με τους Μουνίθ και Μπαλογιάννη να μην μπορούν να νικήσουν τον Φερνάντεθ.

Στο 79’ σκοράρει ο Βόλος, με δράστη τον Κυζιρίδη, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις  ο Καββάδιας δεν μπόρεσε να γράψει  το όνομα του στους σκόρερς. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος,πλέον ο Παναιτωλικός έχει 29 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: (Μάκης Χάβος): Φερνάντεθ, Τζανακάκης, Κωνσταντόπουλος, Παρράς, Λιάβας, Ταχάρ(79’Τσιγγαρας), Ντουάρτε(79’Μπελεβώνης), Ντάλσιο, Αριγίμπι (61’ Μουνιέ), Ρόσα (61’ Αλβαρεζ), Μπαΐροβιτς(Καββαδίας 89΄).

Βόλος: (Στέφανος Ξηροφώτος): Γκαραβέλης, Φεράρι, Δημόπουλος (69’Κορέλας), Μήτογλου, Λύρατζης, Τσοκάνης, Μαξ, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Κυζιρίδης, Γέντρισεκ(55’Ζοαο).