Ατρόμητος- Λαμία: O Σάλομον έδωσε τη λύση στους Περιστεριώτες

Δύσκολη επικράτηση για τον Ατρόμητο, με “σωτήρα” στο τέλος τον Σάλομον που έδωσε τη νίκη κόντρα στη Λαμία

Ο Ατρόμητος νίκησε δύσκολα με 2-1 τη Λαμία στο Περιστέρι, για την εξ’ αναβολής 13η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Σε ακόμη ένα παιχνίδι “κακός” αγωνιστικά ο Ατρόμητος στο πρώτο ημίχρονο και το “πλήρωσε” με τη Λαμία να είναι καλύτερη και να φτάνει στο γκολ με το όμορφο τέρμα του Καραμάνου (9′). Οι Περιστεριώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν λίγο πριν τη λήξη με το πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου (39′). Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 85′ ο Σάλομον με εξαιρετικό σουτ έδωσε τη νίκη και μάλιστα με ανατροπή.

Ντεμπούτο με τη φανέλα του Ατρομήτου έκανε ο Τριμμάτης, ο οποίος είναι και από τις ακαδημίες της ομάδας. Από τη μεριά της Λαμίας επίσης ντεμπούτο έκαναν τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα ο Μπα και ο Μαρτίνεθ.

Ο Ατρόμητος πλέον είναι στην 6η θέση με 21β, ενώ η Λαμία παραμένει τελευταία με 5β.

Η ομάδα της Λαμίας μπήκε πιο δυνατά και μάλιστα κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ατρόμητο, καθώς στο 9′ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, “χάθηκε η μπάλα” και ο Καραμάνος με πλασέ από το σημείο του πέναλτι, κατάφερε να σκοράρει, μετά από πάσα του Τιρόνε και έκανε το 0-1.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να βρει ρυθμό και να επιβάλει τον ρυθμό του, αλλά δεν τα κατάφερνε, με τη Λαμία να ελέγχει το ματς.

Στο 20ο λεπτό νέα μεγάλη ευκαιρία της Λαμίας, ο Ντέλετιτς βρέθηκε απέναντι από τον Μανδά, ο Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε, αλλά η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα, αλλά ο Σάλομον πρόλαβε πάνω στη γραμμή να τη διώξει.

Οι Περιστεριώτες συνέχισαν να έχουν την κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν τον Επασί.

Στο 38′ κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι, από ανατροπή του Προβυδάκη στον Ραμπέγιο. Ο Χριστοδουλόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 39ο λεπτό ο Γκαλβάο τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή για τον Ατρόμητο, στη θέση του πέρασε ο Γούτας.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1, με τη Λαμία να ξεκινάει καλύτερα, να ανοίγει το σκορ και να δείχνει ότι πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ατρόμητο προς το τέλος να ισορροπεί και να καταφέρνει να φτάσει στη ισοφάριση.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και προσπάθησαν να δημιουργήσουν καταστάσεις, αλλά η Λαμία ήταν καλά στημένη και μπλόκαρε όλες τις επιθέσεις του Ατρομήτου.

Όσο περνούσε η ώρα, το παιχνίδι έγινε άναρχο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν… αγχωμένες, καθώς έψαχναν το γκολ, αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό.

Στο 85′ ο Ατρόμητος βρήκε τη λύση να πετύχει την ανατροπή, με τον Σάλομον να επιχειρεί το μακρινό σουτ και να νικάει τον Επασί, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Κίτρινες: Τζανετόπουλος

Ατρόμητος (Κάναντι): Μανδάς, Γκαλβάο (39′ Γούτας), Στρούγγης, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς, Σάλομον, Γκάλο, Ενσικουλού (46′ Τριμμάτης), Ραμπέγιο (70′ Μουνίθ), Αγκάγιεφ (70′ Χαρίσης), Χριστοδουλόπουλος (70′ Μανούσος)

Λαμία (Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος (86′ Σκόνδρας), Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Προβυδάκης (68′ Βλάχος), Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Τιρόνε (77′ Βασιλακάκης), Ρόμανιτς (86′ Μπα), Ντέλετιτς, Καραμάνος (77′ Αραμπούλι)