ΑΕΚ από «ατσάλι» και με εκτελεστή Λιβάι έφυγε με το διπλό!

Η ΑΕΚ με άμυνα α λά Χιμένεθ και με ένα γκολ… «ποίημα» του Λιβάι, απέδρασε με το διπλό από το Κλεάνθης Βικελίδης και πάτησε στην 2η θέση.

Η ΑΕΚ επικράτησε του Άρη με 0-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την εξ αναβολής 8η αγωνιστική της Super League.

Σε μια αναμέτρηση, που έγινε επίδειξη αμυντικής λειτουργίας και από τις δύο ομάδες, η Ένωση ήταν εκείνη που πανηγύρισε τη νίκη.

Αυτό γιατί ο Λιβάι Γκαρσία στο 65ο λεπτό «εκτέλεσε» τον Μπουσέ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, χάριζοντας με αυτό τον τρόπο τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν απόλυτα μοιρασμένο και σφιχτό, με την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ να έχει μια καλή στιγμή και τους φιλοξενούμενους δύο, ενώ στην επανάληψη ο δικέφαλος ήταν ανώτερος και πήρε αυτό που άξιζε.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ σκαρφάλωσε στην 2η θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς, ενώ ο Άρης βρίσκεται στην 3η θέση με τους ίδιους βαθμούς.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, πιέζοντας ασφυκτικά, με αποτέλεσμα να μην επιτρέπει στους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή, ενώ τους οδηγούσε και σε λάθη. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 7′, όταν ένα λάθος γύρισμα του Λόπες έφερε τον Μάνο σε θέση τετ α τετ με τον Αθανασιάδη, όμως το πλασέ του Έλληνα επιθετικού ήταν αδύναμο.

Εκεί που η Ένωση είχε κερδίσει λίγα μέτρα στο γήπεδο, βγάζοντας αντίδραση στην πίεση των γηπεδούχων, στάθηκε άτυχη, καθώς στο 20′ είδε τον Νεντελτσιάρου να ζητάει αναγκαστική αλλαγή, λόγω τραυματισμού. Την θέση του πήρε ο άπειρος Ζίγκα Λάτσι, ο οποίος είχε αγωνιστεί μόλις μια φορά ξανά την περσινή σεζόν.

Έπειτα από λίγα δευτερόλεπτα, η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία. Ο Λιβάι Γκαρσία με μια ωραία ατομική ενέργεια άδειασε τον Σάκιτς, βρήκε με σέντρα τον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός όντας απολύτως αμαρκάριστος έπιασε με άνεση μια κεφαλιά, η οποία ήταν αρκετά αδύναμη, με τον Μπουσέ να μπλοκάρει.

Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό, με πολλά λάθη, ενώ καμία από τις δύο ομάδες δεν έπαιρνε ρίσκα. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, ο Άρης παραλίγο να βρεθεί μπροστά στο σκορ, όταν ο Μαντσίνι πάσαρε στον Σάσα και ο Βραζιλιάνος με ένα πολύ δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στην επανάληψη ο δικέφαλος μπήκε πολύ δυναμικά, καθώς μόλις στην συμπλήρωση του ενός λεπτού αγώνα, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Καρίμ. Ο Ιρανός εξαπέλυσε ένα πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα «έγλυψε» το δοκάρι. Δύο λάθη των Κρίστισιτς και Μαχαίρα έδωσαν κόντρες στην ομάδα του Άκη Μάντζιου, που δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης είχε ανέβει φανερά στο δεύτερο 45λεπτο, με αμφότερες τις ομάδες να ρισκάρουν πιο πολύ. Στο 65′ η ΑΕΚ έκανε το 1-0 με γκολ – ποίημα του Λιβάι Γκαρσία. ο 23χρονος άσος ανέλαβε να εκτελέσει ένα φάουλ, που είχε κερδίσει η ομάδα του σε καλό σημείο, λίγο έξω από την περιοχή και εκτέλεσε τον Μπουσέ, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά από 10 λεπτά υπήρξε ένα μπέρδεμα με τις αλλαγές του δικεφάλου, που έφερε διακοπη αρκετών λεπτών στο παιχνίδι. Ο διατιτητής της αναμέτρησης, Ιβάν Μπέμπεκ, έκανε λάθος με τις διακοπές για τις αλλαγές και έτσι ο Μανόλο Χιμένεθ δεν είχε το δικαίωμα να βάλει τον Ολιβέιρα στην θέση του Ανσαριφάρντ.

Στην συνέχεια ο αγώνας είχε γίνει αρκετά… ροκ, με το ένα φάουλ να διαδέχεται το άλλο. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στο 90+6′ με τον Λιβάγια να παίρνει το ριμπάουντ, ύστερα από την κεφαλιά του Καρίμ, που είχε καταλήξει στο δοκάρι, όμως το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ήταν εκτεθειμένος ο Κροάτης άσος. Έτσι το τελικό σκορ δεν άλλαξε και η ΑΕΚ αναδείχθηκε νικήτρια.

Κίτρινες: Κρίστισιτς, Λιβάγια, Ανσαριφάρντ, Γαλανόπουλος – Μπεναλουάν, Σούντγκρεν

Άρης: Μπουσέ, Σάκιτς (86′ Ιωάννου), Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Σάσα (86′ Τζέγκο), Ματίγια, Μαντσίνι, Γκάμα, Σίλβα (63′ Γκαρσία), Μάνος (75′ Λόπεθ)

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Λόπες, Νεντελτσιάρου (20′ Λάτσι), Σβάρνας, Μπακάκης, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (60′ Μάνταλος), Γαλανόπουλος, Μαχαίρας (60′ Λιβάγια), Λιβάι Γκαρσία (75′ Σάκχοφ), Ανσαριφάρντ (75′ Ολιβέιρα)