“Έκλεψε” τη νίκη ο Βόλος στο Περιστέρι

Με το αριστερό ξεκίνησε ο Ατρόμητος στο πρωτάθλημα, με τον Βόλο να φεύγει με το διπλό από το Περιστέρι.

Ο Ατρόμητος ηττήθηκε με 0-2 από τον Βόλο στο Περιστέρι, για την πρώτη αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ο διαιτητής Τζήλος που έδειξε αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη και άφησε από το 45ο λεπτό με δέκα παίκτες τον Ατρόμητο.

Οι Βολιώτες σε όλο τον αγώνα, “έπαιξαν” σκληρά και με τα …νεύρα του Ατρόμητου, πήγαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν, με αποτέλεσμα να βγάλει εκτός ρυθμό τους Περιστεριώτες. Το αριθμητικό πλεονέκτημα και την κούραση των γηπεδούχων το εκμεταλλεύτηκε ο Βόλος και με δύο γκολ στο τελευταία 15λεπτο, έφυγε με τη νίκη.

Τα τέρματα πέτυχαν ο Δουβίκας και ο Μπαριέντος με πέναλτι.

Δυνατά μπήκε ο Βόλος και πήγε το παιχνίδι στα μέτρα του, δίνοντας βάση στο «σκληρό» παιχνίδι.

Από τα πρώτα λεπτά στον αγώνα, θέλησε να αποσυντονίσει τον Ατρόμητο και τα κατάφερε, καθώς στο πρώτο 30λεπτο, οι Περιστεριώτες αν και είχαν την κατοχή, δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Γκαραβέλη.

Στο 40ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, όταν από φάουλ του Ούμπιντες από τα δεξιά, βρήκε τον Γούτα αμαρκάριστο, όμως η κεφαλιά του κατέληξε άουτ.

Στη συνέχεια τα «αίματα άναψαν», όταν στο 45+2’ ο Ρισβάνης δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους στο 45+4’, ο Βόλος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Δουβίκας εκμεταλλεύτηκε τη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου, με τον Γούτα να μην κάνει καλή εκτίμηση της μπάλας, όμως ο νεαρός επιθετικός των φιλοξενουμένων σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Γιαννιώτης απέκρουσε σωτήρια, κρατώντας το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, έχοντας παίκτη λιγότερο ο Ατρόμητος, η κατοχή άλλαξε, με τον Βόλο να προσπαθεί να δημιουργήσει φάση στα καρέ του Γιαννιώτη. Όμως η ομάδα του Περιστερίου έκλεισε τους χώρους και προσπάθησε κυρίως με αντεπιθέσεις να επιτεθεί.

Στο 56′ μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του Ατρομήτου, ο Μανούσος βγήκε στην πλάτη του Βόλου, αλλά από πλάγια έκανε το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα η κούραση των Περιστεριωτών γινόταν όλο και πιο αισθητή στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Βόλος. Ο Ατρόμητος δυσκολευόταν να ανέβει και να πάρει μέτρα στο γήπεδο.

Η ομάδα της Θεσσαλίας άνοιξε το σκορ στο 77ο λεπτό με τον Δουβίκα.  Μετά από ωραία προσπάθεια του Φεράρι από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Δουβίκας με προβολή, έκανε το 0-1.

Στο 80′ ο Ατρόμητος είχε καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά του Γιακουμάκη, πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη.

Στο 90+3 ο Βόλος πέτυχε και δεύτερο τέρμα, με τον Μπαριέντος να ευστοχεί στην εκτέλεση πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Κίτρινες: Ρισβάνης, Στρούγγης – Φεράρι, Γκουαροτσένα, Μπαριέντος, Σάντσες, Μπαρτόλο

Κόκκινες: Ρισβάνης

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς (83′ Χαρίσης), Ούμπιδες (83′ Ενσικουλού), Σάλομον, Αγκάγιεφ (46′ Μουνίθ), Ραμπέγιο (46′ Στρούγγης), Μανούσος (65′ Γιακουμάκης)

Βόλος (Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Τέκιο, Κολόμπο, Σάντσες, Φεράρι, Ριένστρα, Μπαριέντος, Περέα (80′ Γέντρισεκ), Μαρτίνες (66′ Κιάκο), Γκουαροτσένα (46′ Μπαρτόλο), Δουβίκας