Ισοβαθμούν στην κορυφή Μονακό και Ρεν

Μονακό και Ρεν φιγουράρουν πρώτοι στην βαθμολογία μετά τις νίκες τους. Νίκες για Ανζέ, Μπρεστ και τη νεοφώτιστη Λανς.

Νίκη με 2-1 πέτυχε η Μονακό κόντρα στην Ναντ στο Στάδιο Λουί Β’ στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Ligue 1. Νίκη που τους έφερε ισόβαθμους με την Ρεν στην πρώτη θέση με επτά βαθμούς. Ο Ντιόπ μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ο Κόλο βρήκε δίχτυα για την Ναντ στο 18’ όμως μετά από έλεγχο του VAR η φάση θεωρήθηκε ως μη γενομένη λόγο οφσάιντ. Τελικά στο δεύτερο ημίχρονο η Ναντ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Μπλας στο 61’. Οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν για πολύ καθώς στο 65’ ο Ζεμπέλς έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά στο σκορ.

Νωρίτερα η Λανς, μετά την νίκη της κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν, νίκησε και στην έδρα της Λοριάν (3-2), αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 14’ με τον Γκρμπιτς η Λανς έκανε την ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κακουτά στο 31’ ενώ οι Μεντίνα και Γκαναγκό (34’,63’) διεύρυναν το σκορ. Η αποβολή του Μπάντε έστειλε τον Βισά στην άσπρη βούλα και μείωσε για το τελικό 2-3.

Η Ρεν έκανε… πάρτι στην έδρα της Νιμ και επικράτησε με 4-2. Δύο γκολ πέτυχε ο Ζιρασί για τους γηπεδούχους (12’,39’) ενώ οι Ογκουέρ και Μπουριγκό ήταν οι σκόρερ των άλλων δύο τερμάτων. Για την Νιμ τα γκολ σημείωσαν Κούμπας και Φερχάτ. Με αυτή την νίκη η Ρεν φιγουράρει στην κορυφή με 7 βαθμούς.

Πολύτιμα «τρίποντα» πήραν Ανζέ και Μπρεστ, κόντρα σε Ρεμς (1-0) και Ντιζόν (2-0) αντίστοιχα.

Επεισοδιακό ήταν το παιχνίδι της Ανζέ καθώς και οι δύο ομάδες μέτρησαν από μια αποβολή σε κάθε ημίχρονο στο 42′ αποβλήθηκε ο Φαές της Ρεμς και στο 60′ ο Τομά της Ανζέ. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ήταν ο Μπαχοκεν.

Αποβολή υπήρξε και στο παιχνίδι της Ντιζόν με την Μπρεστ, στο 55’ ο Ασαλέ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα ενώ Περό και Καρντόνα ήταν οι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους, που πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Αντίθετα η Ντιζόν παρέμεινε χωρίς βαθμούς ακόμα μια αγωνιστική.