Australian Open: Άνετα στον τέταρτο γύρο ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Άνετη πρόκριση του Στέφανου Τσιτσιπά στον τέταρτο γύρο του Australian Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 3-0 τον Τάλον Γκρίκσπορ και πέρασε στον τέταρτο γύρο του Australian Open για τρίτη σερί χρονιά. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του 26χρονου Ολλανδού (Νο 63) με 6-2, 7-6(5), 6-3 σε 2 ώρες και 6 λεπτά και παραμένει αήττητος τη φετινή σεζόν, με επτά νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ στο τουρνουά της Μελβούρνης δεν έχει χάσει ακόμα σετ.

Ο Τσιτσιπάς ήταν σαρωτικός και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του. Πήρε με εμφατικό τρόπο τη νίκη και στη φάση των «16» της διοργάνωσης, για τέταρτη φορά στην καριέρα του, θ’ αντιμετωπίσει την Κυριακή τον Γιάνικ Σίνερ, ο οποίος νίκησε δύσκολα τον Ολλανδό Μάρτον Φούτσοβιτς με 4-6, 4-6, 6-1, 6-2, 6-0. Ο Τσιτσιπάς έχει παίξει πέντε φορές με τον 21χρονο Ιταλό (Νο 16) και προηγείται 4-1 στις νίκες, ενώ πέρυσι τον είχε αποκλείσει στα προημιτελικά του Australian Open.