Australian Open: Άνετα στους “16” ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Μεγάλη εμφάνιση του Στέφανου Τσιτσιπά και πρόκριση στους «16» του Australian Open

O Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-0 σετ (6-3, 6-0, 6-4) του Γάλλου Βαν Άσε και προκρίθηκε στους «16» του Australian Open.

Ήταν η καλύτερη εμφάνιση του Τσιτσιπά στο τουρνουά και στη σεζόν, με τον Έλληνα τενίστα να πετυχαίνει την πρώτη του straight sets νίκη στο φετινό Australian Open, μετά τις απώλειες που είχε στις αναμετρήσεις τους με τους Μπεργκς και Τόμπσον.

Επόμενος αντίπαλος για τον Τσιτσιπά θα είναι ο Τέιλορ Φριτζ, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ του Φαμπιάν Μαροζάν Θα είναι η 5η τους συνάντηση στο tour (3-1 ο Τσιτσιπάς), 2η στο Australian Open μετά από εκείνον τον επικό αγώνα στα 5 σετ που είχαν παίξει πριν 2 χρόνια, ξανά για τον 4ο γύρο, με νικητή τον Στέφανο.

Στο πρώτο σετ οι δύο αθλητές κράτησαν το σερβίς τους και ο Ελληνας πρωταθλητής κατάφερε να κάνει μπρέικ στο 6ο σετ και στη συνέχεια να το κατακτήσει. Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Στο τρίτο σετ ο Γάλλος πρωταθλητής προηγήθηκε με 3-0, αλλά ήρθε η άμεση αντίδραση από τον Τσιτσιπά, όπου κατάφερε να πάρει κι αυτό το σετ και να ολοκληρώσει το παιχνίδι.