Australian Open: Άνετα στους «4» ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Για 3η συνεχόμενη φορά ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open

O Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Τσέχου, Γίρι Λεχέτσκα (Νο 71) με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 6-4) και προκρίθηκε στους «4» του Australian Open.

O Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε το σημερινό παιχνίδι με 36 winners, 28 αβίαστα λάθη και 9 άσσους, ενώ το πιο εντυπωσιακό ήταν φυσικά τα 8/8 σβησμένα break points, για να φτάσει σ’ αυτή τη νίκη σε 2 ώρες και 17 λεπτά αγώνα.

Για 4η φορά στην καριέρα του και 3η συνεχόμενη θα βρίσκεται στα ημιτελικά της διοργάνωσης o Έλληνας πρωταθλητής.

Πλέον έχει τη μεγάλη ευκαιρία να περάσει για πρώτη φορά στην καριέρα του στον τελικό του τουρνουά της Μελβούρνης. Θα διεκδικήσει την πρώτη του πρόκριση σε τελικό στο αυστραλιανό major και 2η συνολικά σε ένα Slam μετά το Roland Garros του 2021.

Τα δύο προηγούμενα χρόνια είχε αποκλειστεί από τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ, όμως ο φετινός του αντίπαλος θα είναι ένας άλλος Ρώσος τενίστας, ο Κάρεν Κατσάνοφ (Νο 20). Ο Τσιτσιπάς δεν έχει χάσει ποτέ από τον Ρώσο τενίστα σε 5 συναντήσεις.