Australian Open: Απέκλεισε την Σάκκαρη η Πεγκούλα

Εκτός συνέχειας του Australian Open έμεινε η Μαρία Σάκκαρη, καθώς αποκλείστηκε από την Τζέσικα Πεγκούλα

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-0 σετ (7-6, 6-3) από την Τζέσικα Πεγκούλα και αποκλείστηκε από το Australian Open.

H Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, σε σχέση με την αντίπαλό της που εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Grand Slam της Αυστραλίας. Η Αμερικανίδα τενίστρια είχε 28 winners και 17 αβίαστα λάθη, ενώ η Σάκκαρη είχε 20 winners και έκανε 25 αβίαστα λάθη.

Στο πρώτο σετ η Πεγκούλα ξεκίνησε πιο δυνατά και είχε συνέχεια το πάνω χέρι (3-1 και 5-3 γκέιμς), αλλά η Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε να επιστρέψει δύο φορές (3-3 και 5-5). ΤΟι τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους και πήγαν στο tie-break, όπου με 7-0 έκανε το 7-6 στα γκέιμς και πήρε το πρώτο σετ η Αμερικανίδα.

Στο δεύτερο σετ, η Πεγκούλα έδειξε και πάλι πολύ δυνατή, κράτησε το σερβίς της για το 2-1 και τελικά έκανε το πρώτο break στο σετ, για να περάσει μπροστά στο επόμενο γκέιμ με 3-1. Έκτοτε δεν κινδύνεψε ξανά η 27χρονη Αμερικανίδα, η οποία κράτησε το σερβίς της και “κλείδωσε” τη νίκη στο 9ο γκέιμ (6-3), έπειτα από 1 ώρα και 35 λεπτά αγώνα.

Στον επόμενο γύρο θα συναντήσει ή την Άσλεϊ Μπάρτι ή την Αμάντα Ανισίμοβα, οι οποίες αγωνίζονται αργότερα.