Australian Open: Αποκλείστηκε από την Αβανεσιάν η Σάκκαρη

Αποκλείστηκε στον 2ο γύρο του Australian Open η Μαρία Σάκκαρη από την Ελίνα Αβανεσιάν

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-4, 6-4) από τη Ρωσίδα Ελίνα Αβανεσιάν (Νο 74 στην παγκόσμια κατάταξη)

Η Ελληνίδα τενίστρια δεν κατάφερε να μπει ποτέ στο ρυθμό του αγώνα και δέχτηκε δίκαια την ήττα.

H Ρωσίδα τενίστρια θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την Μάρτα Κόστιουκ, η οποία νίκησε τη Βελγίδα Ελίζ Μέρτενς με 5-7, 6-1, 7-6 (10-6 στο σούπερ τάι-μπρέικ).

Η Σάκκαρη δέχθηκε με το… καλησπέρα break και στη συνέχεια του πρώτου σετ ήταν υποχρεωμένη να κυνηγάει στο σκορ. Κατάφερε να επαναφέρει την ισορροπία στο 6ο γκέιμ, μετά από ένα «μαραθώνιο» δώδεκα λεπτών, αλλά αμέσως μετά έχασε εκ νέου το σερβίς της και η Αβανεσιάν κράτησε και έφτασε στο 6-4.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τρία συνεχόμενα break, με τη Ρωσίδα να είναι η πρώτη που κράτησε το σερβίς της (3-1). Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια προσπάθησε να ισοφαρίσει, «γέμισε» όλα τα γκέιμ, αλλά της κόστισαν τα λάθη σε κρίσιμα σημεία και η Αβανεσιάν «έκλεισε» το σετ με love game (6-4) και προκρίθηκε στον 3ο γύρο.