Australian Open: Έγραψε ιστορία ο Ναδάλ, κατέκτησε τον 21ο τίτλο!

Έγραψε ιστορία στο Australian Open ο Ράφαελ Ναδάλ, καθώς κατέκτησε τον 21ο τίτλο grand slam, νικώντας με ανατροπή στον τελικό τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ

Μετά από 5(!) ώρες και 27 λεπτά, ο Ράφαελ Ναδάλ με μία απίστευτη ανατροπή, επικράτησε του Ντανιίλ Μεντβέντεφ με 3-2 σετ (2-6, 6-7(5), 6-4, 6-4, 7-5) και κατέκτησε το Australian Open

Ο Ισπανός πρωταθλητής έγινε ο πρώτος τενίστας που φτάνει τα 21 τρόπαια σε τουρνουά Grand Slam, αφήνοντας στην δεύτερη θέση του σχετικού πίνακα τους Ρότζερ Φέντερερ και Νόβακ Τζόκοβιτς.

Επίσης, έχει πλέον 2 τουλάχιστον τίτλους σε κάθε ένα από τα 4 majors τουρνουά (2 Australian Open, 13 Roland Garros, 2 Wimbledon, 4 US Open), κάτι που μόνο αυτός και ο Τζόκοβιτς έχουν πετύχει στην ιστορία της open era.

Αυτός ήταν ο 90ός τίτλος καριέρας για τον 35χρονο Ισπανό (90-37 σε τελικούς), που παραμένει αήττητος στη φετινή σεζόν, έχοντας κερδίσει 10 αγώνες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο Μεντβέντεφ που μπήκε ως το πρώτο φαβορί απ’ όταν ξεκινούσε το τουρνουά, έκανε ένα καταπληκτικό ξεκίνημα και κέρδισε το 1ο σετ μέσα σε 42 λεπτά με 6-2.

Στο δεύτερο σετ ο Ναδάλ προηγήθηκε με 5-4 γκέιμς και ενώ ο Ρώσος τενίστας βρέθηκε «με την πλάτη στον τοίχο», κατάφερε να φέρει το σετ «στα ίσα» και να το οδηγήσει στο tie break, όπου μετά από αρκετούς συναρπαστικούς πόντους, επικράτησε με 7-5, μετά από μία ώρα και 26 λεπτά.

Στο τρίτο σετ, οι δύο τενίστες κορυφαίου επιπέδου κράτησαν το σερβίς τους μέχρι και το όγδοο γκέιμ, καθώς σ΄ εκείνο το σημείο, ο Ναδάλ, ο οποίος ήταν πολύ επιθετικός, δεδομένου ότι «έπαιζε το τελευταίο του χαρτί», έκανε break και διατηρώντας αυτό το πλεονέκτημα, μείωσε σε 2-1, μετά από μία ώρα και τέσσερα λεπτά.

Ο Ισπανός συνέχισε με την ίδια τακτική και στο τέταρτο σετ, με αποτέλεσμα να «σπάσει» δύο φορές (στο 2-1 και στο 3-2) το σερβίς του Μεντβέντεφ, ο οποίος έκανε ένα break, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στην συνέχεια, ο Ναδάλ και ο Ρώσος, κράτησαν μέχρι τέλους το σερβίς τους, με αποτέλεσμα, ο Ισπανός πρωταθλητής να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ, μετά από μία ώρα και τρία λεπτά.

Έχοντας ήδη ξεπεράσει τις 4 ώρες αγώνα, οι δυο παίκτες μπήκαν σε 5ο σετ, όπου τα έδωσαν όλα. Ο Ρώσος που αντιμετώπιζε πρόβλημα με τους προσαγωγούς του και λάμβανε βοήθεια από τον φυσιοθεραπευτή σε κάθε changeover, υπέστη νέο break νωρίς στο αποφασιστικό σετ και έμεινε πίσω με 2-3. Στη συνέχεια ο Ρώσος, κατάφερε να «σπάσει» το σερβίς του Ισπανού στο δέκατο γκέιμ και να ισοφαρίσει 5-5, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του ματς. Ο Μεντβέντεφ σέρβιρε για να πάρει το πλεονέκτημα, όμως ο 36χρονος Ναδάλ «απάντησε» με νέο break και πήρε τις μπάλες για να ολοκληρώσει τον θρίαμβο του, μετά από μία ώρα και 12 λεπτά.