Australian Open: Με το δεξί και ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Μετά τη Μαρία Σάκκαρη και ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Australian Open

O Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 3-0 σετ (6-2, 6-4, 6-3) επί του Μίκαελ Ίμερ, σε 2 ώρες και 10 λεπτά και πέρασε στον 2ο γύρο του Australian Open.

Μετά τον τραυματισμό που αντιμετώπιζε στον αγκώνα, ο Τσιτσιπάς παρουσίασε θετικά δείγματα, δείχνοντας πως σωματικά δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα και με καλή εμφάνιση προκρίθηκε στην επόμενη φάση του αυστραλιανού τουρνουά. Έτσι μετά τη Μαρία Σάκκαρη που προκρίθηκε και αυτή, συνεχίζει στο τουρνουά.

Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 winners και 38 αβίαστα λάθη, ενώ έσβησε τα 9 από τα 11 break points που αντιμετώπισε. Στους 18 winners και τα 34 αβίαστα λάθη ήταν ο απολογισμός του Σουηδού, που πάλεψε πολύ, ειδικά σε 2ο και 3ο σετ, που ήταν αρκετά πιο κοντά απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Επόμενος αντίπαλος του Έλληνα πρωταθλητή θα είναι ο Αργεντινός τενίστας, Σεμπάστιαν Μπάες (Νο 88), ο οποίος επικράτησε του Ισπανού Αλμπερτ Ράμος-Βινιόλας μετά από πέντε σετ 3-2 (6-4, 4-6, 6-3, 1-6, 6-2).