Australian Open: Με το δεξί η Μαρία Σάκκαρη

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Μαρία Σάκκαρη στο Australian Open

H Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Australian Open, νικώντας τη Νάο Χιμπίνο με 2-0 σετ (6-4, 6-1) για τον α΄ γύρο τουρνουά.

Στον 2ο γύρο του Australian Open η Ελληνίδα τενίστρια, Νο.8 στο ταμπλό και στον κόσμο, θα αντιμετωπίσει για 1η φορά στην καριέρα της την Elina Avanesyan από τη Ρωσία, που απέκλεισε την Zhuoxuan Bai με 2-1 σετ (4-6, 7-5, 6-2).

Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη «έσπασε» το σερβίς της Χιμπίνο και προηγήθηκε 2-0, αλλά η τενίστρια από την Ιαπωνία «απάντησε» με “break” και ισοφάρισε 2-2. Οι δύο τενίστριες έφτασαν έτσι ως το 4-4, όπου η Σάκκαρη κατάφερε να πάρει τα επόμενα δύο γκέιμ και να «κλείσει» το σετ με 6-4.

Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε σε… περίπατο για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία προηγήθηκε 5-0 και έφτασε χωρίς πρόβλημα στο 6-1 και τη νίκη-πρόκριση στον δεύτερο γύρο, ύστερα από αγώνα διάρκειας μιας ώρας και 11 λεπτών στη “Rod Laver Arena”.