Australian Open: Πανηγυρικά στις «16» η Μαρία Σάκκαρη

Με πολύ καλή εμφάνιση η Μαρία Σάκκαρη πέρασε στις «16» καλύτερες τενίστριες του Australian Open

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6-1) της Ρωσίδας Βερόνικα Κουντερμέτοβα, έπειτα από 84 λεπτά αγώνα και προκρίθηκε στις «16» του Australian Open.

Για 2η φορά στην καριέρα της πέρασε στον 4ο γύρο του αυστραλιανού τουρνουά η Σάκκαρη, η οποία είχε φτάσει εκεί και το 2020. Θα διεκδικήσει να μπει για 1η φορά στα προημιτελικά, αντιμετωπίζοντας την Κυριακή (23/1) την Τζέσικα Πεγκούλα. Η Αμερικανίδα κέρδισε νωρίτερα την Ισπανίδα Ντίαζ με 7-6 (3), 6-2.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πέτυχε 12 winners και έκανε μόλις 12 αβίαστα λάθη, σε αντίθεση με την Κουντερμέτοβα που είχε 15 winners και 32 αβίαστα λάθη.

Η 24χρονη Ρωσίδα, Νο.32 στην παγκόσμια κατάταξη, είχε κάνει καλύτερο ξεκίνημα στο ματς και είχε προηγηθεί με 3-1 τα πρώτα λεπτά. Αφού πήρε το break πίσω σε ένα μεγάλο game σε διάρκεια, η Σάκκαρη κέρδισε 4 games στη σειρά και πήρε το πάνω χέρι στο σετ (5-3), το οποίο έκλεισε στα 10 games.

Να τονιστεί πώς στο 4-3 η Ρωσίδα τενίστρια πήρε ιατρικό τάιμ άουτ, καθώς αντιμετώπισε πρόβλημα με την αναπνοή της, αλλά στη συνέχεια επέστρεψε στο κορτ. Στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα τενίστρια είχε το πάνω χέρι σε όλο το σετ και πήρε μία άνετη νίκη με 6-1.