Australian Open: Στον τελικό ο Μεντβέντεφ, απέκλεισε τον Τσιτσιπά

Στον τελικό του Australian Open προκρίθηκε ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ, ο οποίος πέρασε το εμπόδιο του Στέφανου Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 3-1 σετ (7-6 (5), 4-6, 6-4, 6-1) από τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ σε 2 ώρες και 30 λεπτά για τα ημιτελικά του Australian Open.

O Ρώσος τενίστας θα διεκδικήσει πλέον τον πρώτο τίτλο του στη Μελβούρνη και δεύτερο συνολικά grand slam την Κυριακή (30/1) απέναντι στον Ράφαελ Ναδάλ, ο οποίος νωρίτερα είχε νικήσει με 3-1 σετ τον Ματέο Μπερετίνι. Επίσης, σε περίπτωση που κερδίσει τον Ναδάλ, θα είναι το νέο Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης.

Αυτή ήταν η 7η νίκη του Μεντβέντεφ επί του Τσιτσιπά σε 9 αναμετρήσεις (7-2), με τον Ρώσο να φτάνει τις 13 διαδοχικές νίκες σε Grand Slam διοργανώσεις.

Το πρώτο σετ ήταν κλειστό και για τους δύο παίκτες και μετά από μάχη κρίθηκε στο tie break, με τον Ρώσο τενίστα να επικρατεί με 7-5 στο tie break και 7-6 στο σετ σε 47 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να φέρει στα ίσια το ματς και με δύο μπρέικ στο σερβίς του Μεντβέντεφ, κατάφερε να κάνει το 6-4 στα games και το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Ρώσος ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και μετά το 4-4, κράτησε το σερβίς του χωρίς να χάσει πόντο και προηγήθηκε 0-40 στο 10ο γκέιμ, για να αξιοποιήσει το δεύτερο σετ-μπολ και να πάρει το σετ με 6-4, μετά από 40 λεπτά.

Στο τέταρτο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να αντιδράσει. Κράτησε το σερβίς του μόνο στο ξεκίνημα, ισοφαρίζοντας σε 1-1, αλλά στη συνέχεια ο Μεντβέντεφ κυριάρχησε, πήρε πέντε διαδοχικά γκέιμ και έφτασε σε μόλις 24 λεπτά στο 6-1.