Ανατροπές για Μόλντε και Αλκμααρ, νίκησε η Μακάμπι του Δώνη

Ο Γιώργος Δώνης συνεχίζει την καλή πορεία με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, τρομερή ανατροπή για Άλκμααρ στην παράταση, ενώ γύρισε το παιχνίδι και η Μόλντε.

Αλκμααρ, Ραπιντ Βιέννης, Μόλντε, Καραμπάγκ και Μακάμπι Τελ Αβίβ θα είναι οι ομάδες που θα συνεχίσουν μαζί με Ερυθρό Αστέρα και ΠΑΟΚ στον τρίτο προκριματικό γύρο. Εκτός από την ελληνική συμμετοχή του ΠΑΟΚ, στα προκριματικά θα βρίσκονται ο Γιώργος Δώνης με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, ο Παντελής Χατζηδιάκος (αν και τραυματίας) με την Αλκμααρ και ο Ταξιάρχης Φούντας με τη Ραπίντ Βιέννης.

Οι αγώνες από τους πρώτους αγώνες της ημέρας του  2ου προκριματικού γύρου του Champions League:

Αλκμααρ – Βικτόρια Πλζεν 3-1

Σε ένα γύρο όπου η Άλκμααρ ίσως και να μην βρισκόταν, λόγω της διακοπής του ολλανδικού πρωτάθληματος, κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα επί της Βικτόρια Πλζεν και να νικήσει με 3-1 την Βικτώρια Πλζεν. Το πρώτο ημίχρονο ήταν φτωχό σε φάσεις και έληξε ισόπαλο, όμως το δεύτερο, αντίθετα, ξεκίνησε με ευκαιρίες εκατέρωθεν και η Πλζεν πήρε το γκολ στο 78′ με τον Λιμπέρσκι. Η Τσέχικη ομάδα ήταν κοντά στην νίκη, όμως το πέναλτι που έκανε ο Χρούσκα στο 94′ και η εύστοχη εκτέλεση του Κουπμέινερς οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί η ομάδα του Σλοτ ξέσπασε με τα δυο τέρματα του Γκούντμονσεν στο 98′ και στο 118′ και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Σουντούβα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 0-3

Ο Γιώργος Δώνης πέτυχε μία ακόμη ευρωπαϊκή νίκη στον πάγκο της Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 0-3. Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξίσου φτωχό με το προαναφερθέν παιχνίδι με την διαφορά πως εδώ ο Ρίκαν εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες, κάνοντας το 0-1 στο 30′. Το δεύτερο μέρος συνέχισε με την ισραηλινή ομάδα να έχει την υπεροχή και να διπλασιάζει τα τέρματα της με τον Μπλάκμαν στο 70ο λεπτό, χωρίς όμως να σταματά εκεί, αφού ο Νταβιτζάδα έριξε την χαριστική βολή στο 90+2 κάνοντας το τελικό 3-0.

Τσέλιε – Μόλντε 1-2

Ανατροπή πέτυχε και η περσινή αντίπαλος του Άρη στο Europa League, χάρις στα απανωτά λάθη της Τσέλιε. Η σουηδική ομάδα είχε τον έλεγχο του πρώτου μέρους όμως τον λόγο πήρε ο Λοτριτς στο 38′,ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους. Το δεύτερο μέρος βρήκε την Μόλντε να ισοφαρίζει στο 57′ μετά τη γκάφα του Ρόζμαν και εν τέλει, να ανατρέπει το εις βάρος της αποτέλεσμα στο 74′ με τον Τζέιμς, εκμεταλλευόμενη το λάθος Καντουσιτς.

Καραμπαγκ – Σερίφ 2-1

Η Καραμπάγκ πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη, αφού για σχεδόν 80 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ. Το Α’ μέρος βρήκε την αζερικη ομάδα να σκοράρει με πέναλτι του Ματιτς στο 22′ και την μολδαβική, να μένει με παίκτη λιγότερο από το 37′, χάνοντας τον Αμπάνγκ που έκανε σκληρό μαρκάρισμα και πήρε την κόκκινη. Στο Β’ μέρος η Καραμπάγκ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0 στο 63ο λεπτό με τον Εμρέλι, βάζοντας δύσκολα στον σχήμα του Ζεκιτς, που είδε απλά την ομάδα του να μειώνει στο 78′ με τον Καστέντα βάζοντας ένα φοβερό γκολ.

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ – Ραπίντ Βιέννης 0-1

Ο Ταξιάρχης Φούντας και οι συμπαίκτες του, εξασφάλισαν το εισιτήριο για τον 3ο προκριματικόγ γύρο. Η αυστριακή ομάδα, βρήκε δίχτυα στο 32′ με τον Κάρα έπειτα απο μια φάση διαρκείας, στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 0-1. Στην επαναφορά δεν υπήρξε κάποια σπουδαία ευκαιρία με την φιλοξενούμενη απλά να διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα.