Μπάγερν Μονάχου-Ντόρτμουντ: “Διπλό” τετράδας για τους Βεστφαλούς

Σπουδαία νίκη τετράδας πήρε η Ντόρτμουντ στην Αλιάνζ Αρίνα.

Για την 27η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ πήρε τεράστια νίκη στο ντέρμπι της ημέρας κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου με 0-2.

Οι Βεστφαλούς με την νίκη τους ανέβηκαν στην τέταρτη θέση στο +3 από την Λειψία με 53 βαθμούς ενώ η Μπάγερν παρέμεινε στην δεύτερη θέση με 60.

Η Βεστφαλοί άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με την πάσα του Μπράντ στον Αντεγιέμι και το σουτ του νεαρού άσου της Ντόρτμουντ και έκλεισαν το σκορ στο 82ο λεπτό με τον Αλέρ. Η Μπάγερ είχε ακυρωθέν τέρμα του Κέιν στο 89′ λόγω οφσάιντ μετά την παρέμβαση του VaR.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Μπάγερ Λεβερκούζεν ανέβασε την διαφορά της από την Μπάγερν Μονάχου στο +13 με την επικράτηση της με 2-1 επί της Χοφενχάιμ. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το τρίποντο μέχρι το 88ο λεπτό, λόγω του τέρματος του  Μπέιερ στο 13′, όπου  ο Άντριτς έφερε το παιχνίδι στα ίσια και ο Σικ στο 91′ έδωσε το τρίποντο στις Ασπιρίνες.

Ισόπαλα χωρίς τέρματα έληξαν τα Άιντραχτ Φρανκφούρτης με Ουνιόν Βερολίνου και τα Λειψία – Μάιντζ. Η Βόλφσμπουργκ έφυγε νικήτρια με 0-2 από την Βρέμη κόντρα στην Βερντερ και η Φράιμπουργκ με 0-3 από το Γκλάντμπαχ.

Λειψία-Μάιντς 0-0

Λεβερκούζεν-Χοφενχάιμ 2-1 (88΄ Αντριτς, 90+1΄ Σικ – 33΄ Μπάιερ)

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης-Ουνιόν Βερολίνου 0-0

Γκλάντμπαχ-Φράιμπουργκ 0-3 (7΄ Γκρέγκοριτς, 47΄ Ρελ, 57΄ Ντοάν)

Βέρντερ Βρέμης-Βόλφσμπουργκ 0-2 (45+4΄ Λακρουά, 84΄ Μάγερ)

Μπάγερν Μονάχου-Ντόρτμουντ 0-2 (10΄ Αντεγέμι, 83΄ Ρίερσον)