Μοιράστηκαν βαθμούς ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικός

Σους «Ζωσιμάδες» ο Παναιτωλικός μοιράστηκε βαθμούς με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Για τη 2η αγωνιστική των playouts, ο Παναιτωλικός κόλλησε στο ισόπαλο 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός ξεκίνησε να έχει την κατοχή, αλλά η πρώτη φάση άνηκε στον ΠΑΣ Γιάννινα καθως στο 3’ ο Κόντε  ήταν άτοχος. Ο «Τίτορμος» άνοιξε το σκορ στο 5’ όμως το VAR ακύρωσε το γκολ καθως ο Έλληνας επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ . Στο 7’ ο Τζίνο δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνος. Με την συμπλήρωση δέκα λεπτών και οι δυο ομάδες είχαν αρκετά καλό ρυθμό. Στο 13’ η κεφαλιά του Παμλίδη πέρασε από το  πρώτο δοκάρι.

Στο 17’ οι «Αγρινιώτες» απάντησαν με το μακρινό αδύναμο σουτ του Ντίας. Στο 22’ ο Τσάβες μπλόκαρε την μπάλα στην προσπάθεια του Κόντε . Στην συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι κέρδισαν την κατοχή και στο 25’ ο Πέδρο Κόντε έκανε το 1-0. Μετά από το γκολ ο ρυθμός έπεσε και το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη  ο Παναιτωλικός ξεκίνησε πιο δραστήριος προσπαθώντας να κυκλοφορήσει την μπάλα και να γίνει απειλητικός . Στο 65′ ο Μαυρίας ήταν άστοχος. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντίαζ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ήθελαν τους βαθμούς βγαίνοντας μαζικά μπροστά, με τον Κόντε να κάνει ωραία κίνηση στο 81’ ο Μάριος Οικονόμου έσωσε καθώς ο Λούκας Τσάβες ήταν εξουδετερωμένος. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Μετά και το τελικό 1-1, οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου βλέπουν το τρένο της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία να απομακρύνεται. Αντίθετα, ο Παναιτωλικός με το αποτέλεσμα αυτό νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια, όχι όμως και σιγουριά, καθώς βρέθηκε στο +2 από την προτελευταία Κηφισιά και διατήρησε το +5 από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Σόρια, Κιάκος, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τζίνο (86′ Ροσάλες), Καραχάλιος, Ριένστρα (71′ Τζίμας), Παμλίδης, Ροσέρο (71′ Μπατίστ), Κόντε.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν (56′ Πέρες), Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τορεχόν, Τσιγγάρας (66′ Φρ. Ντουάρτε), Χατζηθεοδωρίδης (66′ Λομόνακο), Χουάνπι (86′ Λιάβας), Καρέλης, Ντίας (86′ Μπακάκης).