Λυτρωτής ο Σουάρες για την Μπαρτσελόνα, αγχωτική νίκη για την Ντόρτμουντ

Για τον 6 ο όμιλο η Μπαρτσελόνα πήρε την νικη με 2-1 από την Ίντερ στον Καμπ Νου, στο άλλο ματς του ομίλου η Σλάβια γνώρισε την ήττα με 0-2 από την Ντόρτμουντ.

Μπαρτσελόνα – Ίντερ 2-1

Οι μπλαουγκράνα προσπάθησαν να απειλήσουν στο 2’ με τον Γκριεζμάν. Όμως οι Ιταλοί απάντησαν με γκολ με τον Λαουτάρο Μαρτίνες στο 3’.  Μετά το γκολ αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν τους τερματοφύλακες χωρίς αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι αν και είχαν την κατοχή τους έλλειπε η ευστοχία, από την αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν λιγότερη κατοχή ωστόσο είχαν τις περισσότερες επικίνδυνες ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα δεν έδωσε πολύ χώρο στην Ίντερ πολιορκώντας τον Χαντάνοβιτς. Στο 58’ ο Σουάρες με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση έφερε το ματς στα ίσια έπειτα από την σέντρα του Βιντάλ. Στην συνέχεια η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν άφησε το πόδι της από το γκάζι, διευρύνοντας το σκορ σε 2-1 με λυτρωτή τους τον Σουάρες στο 84’.

Σλάβια Πράγας – Ντόρτμουντ 0-2

Οι Γερμανοί πήραν αγχωτική νίκη με 0-2 και επέστρεψαν στα επιτυχή αποτελέσματα. Οι Βεστφαλοί είχαν την κατοχή της μπάλας ανοίγοντας το σκορ με τον Χακίμι στο 35′. Μετά το γκολ η Ντόρτμουντ άφησε χώρο στους Τσέχους οι οποίοι έγιναν απειλητικοί. Αλλά στο 89’ η ομάδα του Φαβρ έκανε το 0-2 με δράστη τον Χακίμι κλειδώνοντας τους τρεις βαθμούς.