Εύκολα η Ζενίτ στη Ρωσία-Νίκη για τη Λυών

Με 3-1 νίκησε η Ζενίτ τη Μπενφίκα, ενώ η Λυών έφυγε νικήτρια από την έδρα της Λειψίας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Ζενίτ-Μπενφίκα

Τη νίκη απέναντι στη Μπενφίκα πήρε η Ζενίτ με 3-1, στη Ρωσία.

Με τη νίκη της η Ζενίτ βρίσκεται στην κορυφή του έβδομου ομίλου με 4 βαθμούς, όντας ισόβαθμη με τη δεύτερη Λυών. Τρίτη είναι η Λειψία με 3 βαθμούς, ενώ η Μπενφίκα είναι τελευταία χωρίς βαθμούς.

Στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τζιούμπα, μετά από πάσα του Οζντόεφ, νίκησε τον Βλαχοδήμο και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Ντίας στο 70’ με… αυτογκόλ σκόραρε και έκανε το 2-0. Οχτώ λεπτά αργότερα ο Αζμούν, έπειτα από ασίστ του Οζντόεφ, πέτυχε το 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 3-1 στο 85’ με τον Ντε Τόμας, που  πήρε την θέση του Σεφέροβιτς τέσσερα λεπτά νωρίτερα.

Κίτρινες: Ρακίτσκι

Ζενίτ: Λουνιόφ, Σμολνίκοφ (63’ Οσόριο), Ιβάνοβιτς, Ρακίτσκι, Σάντος, Σάτοφ (68’ Καραβάεφ), Οζντόεφ, Μπάριος, Ντριούσι, Αζμούν (81’ Γερόχιν), Τζιοςμπα

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Ταβαρες, Ντίας, Ζαρντέλ, Γκριμάλντο, Φέισα (60’ Φερνάντες), Γκαμπριέλ, Πίτσι (60’ Βινίσιους), Τααράμπτ, Σίλβα, Σεφέροβιτς (81’ Ντε Τομάς)

Λειψία-Λυών

Την ίδια ώρα νικήτρια αναδείχθηκε η Λυών κόντρα στη Λειψία με 2-0, στην έδρα της δεύτερης.

Μόλις στο 11ο λεπτό ο Ντεπάι, άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους. Ο Τεριέ στο 65’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα του.

Κίτρινες: Αϊνταρά, Ουπαμεκανό, Όρμπαν

Λειψία: Γκουλάτσι, Κονατέ (23’ Μουκιελέ), Ουπαμεκανό (66’ Νκουνκού), Όρμπαν, Κλόστερμαν, Λάιμερ, Αϊνταρά (58’ Φόρσμπεργκ), Χάλστενμπεργκ, Ζάμπιτσερ, Πούλσεν, Βέρνερ

Λυών: Λόπες, Μαρτσέλο, Άντερσεν, Μαρσάλ, Ντιμπουά, Μέντες, Αουάρ (87’ Λουκας), Τουσάρ, Κονέ, Τεριέ (69’ Τραορέ), Ντεπάι (79’ Ντεμπελέ)