“Χ”αμενη η Μπαρτσελόνα, ανάσα για Ατλέτικο

Με σκορ 2-2 ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης, σε ένα ματς με τρία πέναλτι.

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχτηκαν Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης στο “Καμπ Νου”, στο μεγάλο ντέρμπι της 33ης αγωνιστικής στην La Liga.

Σε ένα επεισοδιακό αγώνα με 3 πέναλτι, δύο υπέρ των φιλοξενούμενων και ένα των γηπεδούχων. Σκόρερ για την Μπαρτσελόνα ήταν ο Μέσι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ το σκορ άνοιξε ο Ντιέγκο Κόστα με αυτογκόλ, ενώ για τους ροχιμπλάνκος ο Σαούλ, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ με πέναλτι.

Η Μπαρτσελόνα που είχε πέσει από την πρώτη θέση, με αυτή την ισοπαλία έχει 70 βαθμούς έναντι 71 της Ρεάλ Μαδρίτης (με αγώνα λιγότερο) που φιγουράρει πλέον στην πρώτη θέση. Αντίθετα η Ατλέτικο παρέμεινε στη τρίτη θέση φτάνοντας 58 βαθμούς.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το ματς ήταν πολύ ανοιχτό, με τις δύο ομάδες να φτάνουν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή.

Με αποτέλεσμα στο 8’ η Μπαρτσελόνα να έχει την πρώτη καλή στιγμή και την πρώτη προσπάθεια εντός εστίας με τον Ράκιτιτς να κάνει το δυνατό σουτ, αλλά ο Όμπλακ να πέφτει στην αριστερή γωνία του και να αποκρούει.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 13’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0, ανοίγοντας το σκορ. Ο Μέσι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπουσκέτς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε στον Ντιέγκο Κόστα, περνώντας κάτω από τα πόδια του, για να καταλήξει στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 15’ ο Βιδάλ ανέτρεψε τον Καράσκο και ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Σε πρώτη φάση ανέβαλε την εκτέλεση, αλλά ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε. Ο Κόπερ βρισκόταν εκτός της γραμμής της εστίας και τα δύο πόδια του, όταν η μπάλα έφυγε από το πόδι του Κόστα και ο ρεφερι της αναμέτρησης έδωσε επανάληψη. Η Ατλέτικο Μαδρίτης στο 19’ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Σαούλ που ανέλαβε την εκτέλεση αυτή τη φορά, μετά το χαμένο πέναλτι του Κόστα και έστειλε τη μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία του Τερ Στέγκεν που έπεσε στη δεξιά.

Στο 42’ μετά το γκολ η Μπαρτσελόνα να είχε ακόμα μια καλή ευκαιρία να διευρύνει το σκορ υπερ της. Η απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μέσι, έστειλε τη μπάλα στο κεφάλι του Σαούλ στο τείχος και άλλαξε πορεία, ο Όμπλακ ωστόσο είχε πολύ γρήγορη αντίδραση και να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Μέχρι την ανάπαυλα το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 1-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο 50’ ο διαιτητής έδειξε ξανά το σημείο του πέναλτι αλλά αυτή την φορά για την Μπαρτσελόνα, στην επαφή του Φελίπε με τον Σεμέδο στη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση και με το σκαφτό πλασέ έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της εστίας του Όμπλακ που έπεσε στην αριστερή γωνία του.

Οι «ροχιμπλάνκος» δεν παράτησαν το ματς μετά το δεύτερο προβάδισμα που πήρε η Μπαρτσελόνα και προσπαθούσαν να κερδίσουν μέτρα για να ισοφαρίσουν εκ νέου.

Τρίτο πέναλτι συνολικά στην αναμέτρηση έδωσε ο διαιτητής, δεύτερο για την Ατλέτικο που ισοφάρισε σε 2-2 την Μπαρτσελόνα στο 62ο λεπτό. Ο Σαούλ ανέλαβε την εκτέλεση και αυτή τη φορά, νικώντας ξανά τον Τερ Στέγκεν, παρά το γεγονός ότι έπεσε σωστή γωνία και ακούμπησε τη μπάλα.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το σκορ να παραμένει και με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Σκόρερ: 12’ αυτ. Ντιέγκο Κόστα, 50’ Μέσι (πεν) / 19’(πεν), 62’ (πεν)Σαούλ

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λανγκλέ, Άλμπα, Ράκιτιτς(63’ Σέρτζι Ρομπέρτο.) , Μπουσκέτς(85’ Φάτι), Πούιγκ, Μέσι, Σουάρες, Βιδάλ(90′ Γκριεζμάν)

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Άριας, Χιμένες, Φελίπε, Λόντι, Κορέα(80’Βιτόλο) , Τόμας, Σαούλ, Καράσκο(85’ Λεμάρ), Γιορέντε(69’ Ζοάο Φέλιξ), Ντιέγκο Κόστα(76’ Μοράτα)