Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους πέρασε και το εμπόδιο της Τζένοα, συνεχίζοντας στον δρόμο για τον τίτλο της Serie A.

Εύκολο βράδυ είχε η Γιουβέντους στην Γένοβα, που νίκησε 3-1 την ομώνυμη ομάδα της πόλης, για την 29η αγωνιστική της Serie A.

Η Γιουβέντους παραμένει στην κορυφή, με 72 βαθμούς και στο +5 από την Λάτσιο. Από την άλλη η Τζένοα βρίσκεται στην 17η θέση και στους 26 βαθμούς.

Στον αγώνα, η Γιουβέντους είχε τον πρώτο λόγο. Οι “Μπιανκονέρι” δεν άφησαν την Τζένοα να κάνει ούτε μια φάση στο πρώτο μέρος. Καλυτερα στιγμή του ημιχρόνου, ένα σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο μέσα από την περιοχή στο 13′, αλλά ο Περίν έδιωξε εντυπωσιακά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιούβε άνοιξε νωρίς το σκορ. Ο Κουαδράδο πέρασε ωραία την μπάλα για τον Ντιμπάλα και ο Αργεντίνος με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-0 στο 50′.

Η Γιουβέντους έφτασε και σε δεύτερο τέρμα στο 56′. Ο Πιάνιτς έδωσε στον Ρονάλντο, στο χώρο του κέντρου, ο Πορτογάλος έκανε την κούρσα με την μπάλα και με έναν κεραυνό από τα 30 μέτρα σχεδόν έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Περίν (2-0).

Ο Ντόουγκλας Κόστα στο 73′ έκανε το 3-0 για την Γιουβέντους, με σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, ύστερα από ασίστ του Πάολο Ντιμπάλα. Η Τζένοα το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει, τρία λεπτά αργότερα (76′) με τον Αντρέα Πιναμόντι (3-1).

Κίτρινες κάρτες: Φαβίλι 7′, Σον 33′, Στουράρο 58′, Κασάτα 70′, Μασιέλο 80′ / Μπονούτσι 45+1′

Τζένοα: Περίν, Μασιέλο, Σουμαόρο, Ρομέρο, Γκιγλιόνε (Μπαρέκα 62′), Μπεχράμι, Σον (Λέραγκερ 46′), Στουράρο (Μπιράσκι 75′), Κασάτα, Πιναμόντι (Πάντεφ 78′), Φαβίλι (Σανάμπρια 46′).

Γιουβέντους: Σέσνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Κουαδράδο, Πιάνιτς (Ράμσεϊ 74′), Μπεντανκούρ, Ραμπιό (Ματουιντί 84′), Μπερναρντέσκι (Ντόουγκλας Κόστα 66′), Ντιμπάλα (Ολιβιέρι 84′), Κριστιάνο Ρονάλντο (Ιγκουαΐν 74′).