Ο Ράκιτιτς χάρισε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα

Ο Ιβάν Ράκιτιτς ήρθε από τον πάγκο και χάρισε τη νίκη στη Μπαρτσελόνα κόντρα στη Μπιλμπάο.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 1-0 στο Καμπ Νου, για την 31η αγωνιστική της La Liga.

Οι “μπλαουγκράνα” τα βρήκαν “σκούρα” κόντρα στους Βάσκους, όμως ο Ράκιτιτς, που ήρθε από τον πάγκο, σκόραρε μετά από 15 μήνες και χάρισε τους 3 βαθμούς στην ομάδα του.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Κίκε Σετιέν βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας με 68 βαθμούς, δηλαδή στο +3 από την Ρεάλ, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο, ενώ η Μπιλμπάο είναι στην 10η θέση με 42 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι για 70 λεπτά της αναμέτρησης ήταν φλύαροι, με την ομάδα του Γκαίθκα Γκαριτάνο Αγκίρε να έχει στηθεί ακριβώς όπως πρέπει, ώστε να αφοπλίσει την επιθετική τους τριπλέτα.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ μόλις στο 4′ με τον Γκαρσία, ενώ οι Καταλανοί είχαν μονάχα μια καλή στιγμή στο 12′ με τον Σουάρεζ.

Τα πράγματα άλλαξαν από το 65′ και μετά λόγω της ποιότητας πάγκου που διαθέτουν οι Καταλανοί. Ο Κίκε Σετιέν είδε πως η ομάδα του δεν απέδιδε και έδωσε ενέργεια με Φατί και Ρίκι Πουτς, αλλά και ποιότητα με τον Ιβάν Ράκιτιτς.

Έτσι λοιπόν η Μπαρτσελόνα ανέβασε στροφές και στο 71′ έκανε το 1-0 μετά από μια εκπληκτική συνεργασία των Ράκιτιτς και Μέσι, με τον Κροάτη να βρίσκει δίχτυα.

Στην συνέχεια οι “μπλαουγκράνα” έφτασαν πολύ κοντά και στο 2ο γκολ τρεις φορές. Δύο με τον Μέσι και μια με ένα δοκάρι του Φατί στις καθυστερήσεις. Το 2ο γκολ μπορεί να μην μπήκε, αλλά η νίκη πάρθηκε, όπως και οι τρεις βαθμοί.

Κίτρινες: Μπούσκετς, Ράκιτιτς – Νιούνιεζ

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Λενγκλέ, Πικέ, Άλμπα, Αρτούρ (56′ Πουτς), Μπουσκέτς (64′ Ράκιτιτς), Βιντάλ, Γκριεζμάν (65′ Φατί), Σουάρεζ (87′ Μπρέιθγουειτ), Μέσι

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Σιμόν, Νιούνιεζ, Μπαλενζιάγκα, Αλβάρεζ, Ντε Μάρκος, Λόπεζ (57′ Γκαρσία), Βέσγκα, Κόρντοβα (57′ Μουνιαίν), Σάντσετ, Λέκουε (69′ Κάπα), Γουίλιαμς (69′ Βιλαλίμπρε)