Κοιτάζει Ευρώπη η Πάρμα με σόου του Κορνέλιους, άντεξε και πήρε τη νίκη η Τορίνο

Νίκη που την κάνει να κοιτάει Ευρώπη η Πάρμα, βήμα παραμονής για την Τορίνο.

Η Πάρμα πέρασε με 4-1 από την έδρα της Τζένοα, με χατ-τρικ του Αντρέας Κορνέλιους και πλέον κοιτάζει κατάματα την έξοδο στο Europa League.

Μεγάλη νίκη πήρε και η Τορίνο με 1-0 απέναντι στην Ουντινέζε, για την 27η αγωνιστική της Serie A. Με αυτή την νίκη η Τορίνο πήγε στο +6 από την ζώνη του υποβιβασμού, σε αντίθεση με την Ουντινέζε που βρίσκεται στο +3.

HAT-TRICK Ο ΚΟΡΝΕΛΙΟΥΣ ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΜΑ

Η Πάρμα ήταν καλύτερη, με τον Κορνέλιους να την κουβαλά στους ώμους του και να της χαρίζει την νίκη.

Στο 18′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, με σουτ από το όριο της μικρής περιοχής, από τον Κορνέλιους.

Η Τζένοα στο 29′ κέρδισε πέναλτι, μετά από χέρι του Ιακαπόνι. Ο Κρισίτο ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Ότι δεν κατάφερε η Τζένοα το πέτυχε στην συνέχεια η Πάρμα. Οι “τζιαλομπλού” με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κορνέλιους, μετά από ασίστ του Λαουρίνι, έκαναν το 2-0, στο 33ο λεπτό.

Στο 53′ ο ασταμάτητος Κορνέλιους, με το τρίτο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-0. Ο Λαουρίνι έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Κορνέλιους πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής και με κεφαλιά “ψαράκι” έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι είναι να μειώσουν σε 3-1, στο 59′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φάλκουε.

Το κερασάκι στην τούρτα, έβαλε στο 87ο λεπτό ο Κουλουσέφσκι, μετά από ασίστ του Κορνέλιους για το τελικό 4-1.

Κίτρινες κάρτες: Κασάτα 32′ / Ιακοπόνι 28′, Λαουρίνι 58′

Τζένοα: Περίν, Ρομέρο, Σουμαόρο, Μασιέλο (Μπαρέκα 73′), Μπίρασι, Στουράρο, Σον, Κασάτα (Φάλκουε 46′), Κρισίτο (Μπεχράμι 57′), Φαβίλι (Ντέστρο 67′), Πάντεφ (Πιναμόντι 58′).

Πάρμα: Σέπε, Ιακαπόνι, Μπρούγκμαν (Σκοζαρέλα 79′), Άλβες (Ντερμάκου 78′), Γκαγλιόλο, Κούρτικ, Λαουρίνι (Νταρμιάν 67′), Ερνάνι (Κούτσκα 63′), Κουλουσέφσκι, Ζερβίνιο (Μπαρίλια 67′), Κορνέλιους.

ΜΙΑ ΦΑΣΗ, ΕΝΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΡΙΝΟ

Η Τορίνο ήταν κατώτερη των περιστάσεων, ωστόσο ο Μπελότι ήταν αυτός που έδωσε την λύση και την νίκη στους “ταύρους”.

Η Τορίνο έκανε το 1-0 στο 16′. Οι γηπεδούχοι ξεχύθηκαν στην κόντρα, ο Εντέρα “έσπασε” την μπάλα στα αριστερά, ο Μπελότι μπήκε στην περιοχή και με δυνατό διαγώνιο αριστερό σουτ νίκησε τον Μούσο, στην κλειστή του γωνία.

Από εκεί και πέρα το γήπεδο έγειρε προς την εστία του Σιρίγκου. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, κυρίως με τον Ντε Μάιο, αλλά δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχε ρυθμός από τις δύο ομάδες, με το 1-0 να παραμένει ως το τέλος.

Κίτρινες κάρτες: Μεϊτέ 18′, Μπερενγκουέρ 39′ / Φοφανά 65′, Ντε Πολ 85′

Τορίνο: Σιρίγκου, Μπρέμερ, Ενκουλού, Ίζο, Ντε Σιλβέστρι, Μεϊτέ, Ρίνκον, Μπερενγκουέρ, Εντέρα (Αϊνά 65′), Ζάζα (Λούκιτς 75′), Μπελότι.

Ουντινέζε: Μούσο, Σαμίρ (Τεοντόρτσικ 76′), Ντε Μάιο (Μπεκιάο 76′), Νίτινγκ, Σέμα, Φοφανά, Μαντραγκόρα (Λασανιά 54′), Ντε Πολ, Λάρσεν, Οκάκα, Νεστορόφσκι (Γιάγιαλο 55′).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 27ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Δευτέρα 22 Ιουνίου

Φιορεντίνα – Μπρέσια 1-1 (29′ Πεσέλα / 17′ πεν. Ντοναρούμα)

Λέτσε – Μίλαν 1-4 (54′ πεν. Μανκόζου / 26′ Καστιγέχο, 55′ Μποναβεντούρα, 57′ Ρέμπιτς, 72′ Λεάο)

Μπολόνια – Γιουβέντους 0-2 (23′ πεν. Ρονάλντο, 36′ Ντιμπάλα)

Τετάρτη 23 Ιουνίου

Βερόνα – Νάπολι 0-2 (38′ Μίλικ, 90′ Λοσάνο)

ΣΠΑΛ – Κάλιαρι 0-1 (90+3′ Σιμεόνε)

Τζένοα – Πάρμα 1-4 (Φάλκουε πεν. 59′ / Κορνέλιους 18′-33′-53′, Κουλουσέφσκι 87′)

Τορίνο – Ουντινέζε 1-0 (Μπελότι 16′)