Μπαρτσελόνα- Ουέσκα: Τα έκανε όλα ο Μέσι

Νίκη “ώθηση” για το πρωτάθλημα πέτυχε η Μπαρτσελόνα, με πρωταγωνιστή τον Μέσι,τόσο σε γκολ, όσο και σε ρεκόρ.

Επιβλητική Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι που επικράτησε με 4-1 της Ουεσκα για την 27η αγωνιστική της La Liga.

Με αυτή τη νίκη οι Καταλανοί κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά τους από την Ατλέτικο στους τέσσερις βαθμούς, φτάνοντας τους 59 βαθμούς.

Φαίνεται πώς ήταν η βραδιά του Λιονέλ Μέσι, καθώς εκτός ότι έπιασε τον Τσάβι στην κορυφή της λίστας των συμμετοχών, πέτυχε και ένα τρομερό γκολ με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή ανοίγοντας το σκορ (13’).

Έτσι, για αυτό το λόγο και το Καμπ Νόου φιλοξένησε ένα εντυπωσιακό πανό με αυτούς τους δύο πρωταγωνιστές. Αν ο Λιονέλ Μέσι αγωνιστεί με την Ρεάλ Σοσιεδάδ το επόμενο Σάββατο (21/03) στο Σαν Σεμπαστιάν θα βρεθεί μόνος του στην κορυφή των συμμετοχών με τη φανέλα της Μπάρτσα.

Λίγο μετά το μισάωρο ήταν σειρά του Γκριεζμάν να σκοράρει ακόμα ενα όμορφο γκολ. Σχεδόν από το ίδιο σημείο και λίγο πιο κεντρικά ο Γάλλος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Πέραν από τα δύο γκολ, οι γηπεδούχοι είχαν και δύο στο πρώτο ημίχρονο, όμως, οι Καταλανοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το πέναλτι που μείωσε η Ουέσκα, αλλά διαιτητής και VAR έκριναν ότι η επαφή του Μιρ με το Τερ Στέγκεν ήταν αρκετή για να θεωρηθεί παράβαση. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Τερ Στέγκεν για το 2-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου(56’) ο Μινγκέθα μετά από εκτέλεση κόρνερ σηκώθηκε ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής και με κεφαλιά έκανε το 3-1. Ωστόσο λίγο μετά το γκολ η Ουέσκα έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει με τον σκόρερ της, ο Μιρ σε κενή εστία και πάνω σχεδόν στη γραμμή του τέρματος, κατάφερε να αστοχήσει.

Τελικά ο Μέσι “χτύπησε” ξανά και πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα, η Ουέσκα άφησε ξανά χώρο στον Αργεντινό έξω από την περιοχή και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα, Λενγκλέ, Ντεστ, Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ, Άλμπα, Πέντρι, Μέσι, Ντεμπελέ, Γκριεζμάν

Ουέσκα: Γιορέντε, Πουλίδο, Σιόβας, Ινσούα, Μαφέο, Ντουμπία, Ρίκο Γκιλ, Φερέιρο, Μιρ, Εσρίτσε