Barcelona Open: Ακάθεκτος ο Τσιτσιπάς συνεχίζει στα ημιτελικά

Ασταμάτητος ο Στέφανος Τσιτσιπάς που συνεχίζει την επιτυχημένη πορεία του, καθώς προκρίθηκε στα ημιτελικά του Barcelona Open

Στον προημιτελικό απέναντι στον Καναδό Φέλιξ Οζιέ-Αλιασίμ (Νο 20 στον κόσμο), ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε την όγδοη διαδοχική νίκη του χωρίς απώλεια σετ, καθώς επικράτησεμε 2-0 σετ (6-3, 6-3) και πήρε το εισιτήριο για τους “4” του Barcelona Open.

Αυτή ήταν η 4η διαδοχική νίκη του Έλληνα πρωταθλητή με αντίπαλο τον Auger-Aliassime, ενώ πλέον προηγείται στους μεταξύ τους αγώνες με 4-2 νίκες. Επίσης έφτασε τις 25 νίκες στη φετινή χρονιά (25-5), έχοντας μόλις μια λιγότερη από τον πρωτοπόρο για φέτος στο tour Αντρέι Ρούμπλεφ (26-5).

Στον αυριανό ημιτελικό (24/4), ο Έλληνας πρωταθλητής θα βρει απέναντί του ένα από τα ανερχόμενα αστέρα του παγκόσμιου τένις, τον Γιανίκ Σίνερ, που απέκλεισε τον Ρούμπλεφ. Ο Σίνερ έχει μία νίκη και μία ήττα απέναντι στον Τσιτσιπά, με αμφότερες τις προηγούμενες αναμετρήσεις να έχουν γίνει στο Masters της Ρώμης.