Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη: Παλικαρίσια ανατροπή για τους Μπλαουγκράνα

Ανατροπή, νίκη και τελικός για τη Μπαρτσελόνα που ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ κόντρα στη Σεβίλλη και πανηγύρισε την πρόκριση στο Copa del Rey

Η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε τη Σεβίλλη στο “Καμπ Νόου” στον δεύτερο ημιτελικό του Copa del Rey μεταξύ των δύο ομάδων, με τους μπλαουγκράνα να πετυχαίνουν την ολική ανατροπή και με σκορ 3-0 να παίρνουν το εισιτήριο της πρόκρισης στον τελικό. Κατάφεραν να ανατρέψουν το 0-2, με το οποίο έχασαν στην Ανδαλουσία.

Το buzzer beater του Πικέ στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με το οποίο η Μπαρτσελόνα έκανε το 2-0 και έστειλε τον δεύτερο ημιτελικό του Copa del Rey στην παράταση.

Το 1-0 ήρθε μόλις στο 12ο λεπτο με δράστη τον  Ουσμάν Ντεμπελέ ο οποίος με ένα φανταστικό δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κεραυνοβόλησε τον κίπερ, Βάτσλικ, για να γνωρίσει άμεσα την αποθέωση από τους συμπαίκτες του.

Λίγα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λιονέλ Μέσι, όταν απέφυγε με τρομερή προσποίηση τον Ντιέγκο Κάρλος, χωρίς πάντως να μπορέσει να παραβιάσει την εστία της Σεβίλλης.

Ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση έχασε η Σεβίλλη στο 73’ όταν ο Τερ Στέγκεν είπε όχι στον Οκάμπος στην εκτέλεση πέναλτι. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φερνάντο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, κάτι που εκμεταλλεύτηκε πλήρως ο Πικέ και διαμόρφωσε το 2-0 με κεφαλιά και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Το γκολ που έκρινε την πρόκριση ωστόσο πέτυχε ο Μάρτιν Μπρέιθγουεϊκ στο 95’ με εξαιρετική κεφαλιά “ψαράκι” έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του, πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα (78′ Φίρπο), Πικέ, Λανγκλέ, Μπουσκέτς (78′ Μορίμπα), Ντε Γιονγκ, Ντεστ (63′ Γκριεζμάν), Πέδρι (89′ Μπρέιθγουεϊτ), Άλμπα, Μέσι, Ντεμπελέ (89′ Τρινκάο)

Σεβίλλη: Βάτσλικ, Βιδάλ (54′ Νάβας), Κουντέ, Κάρλος, Ακούνα (54′ Ρέκικ), Χορδάν (106′ Μουνίρ), Τόρες (62′ Οκάμπος), Φερνάντο, Σούσο (79′ Γκόμες), Εν-Νεσιρί, Ντε Γιονγκ (54′ Ράκιτιτς)