Κύπελλο Ισπανίας: Προβάδισμα πρόκρισης για τη Σεβίλλη

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό απέκτησε η Σεβίλλη κόντρα στη Μπαρσελόνα για το Κύπελλο Ισπανίας.

Η Σεβίλλη φιλοξένησε στο «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν» τη Μπαρσελόνα για το πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ισπανίας και απέκτησε ένα πολύ ισχυρό προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό καθώς επικράτησε με 2-0 των Καταλανών.

Το παιχνίδι γενικά δεν είχε πολλές φάσεις, καθώς οι δύο ομάδες δεν ήθελαν να σπαταλήσουν δυνάμεις από το πρώτο παιχνίδι, με τον Λιονέλ Μέσι να έχει την πρώτη ευκαιρία του αγώνα αλλά το σουτ του μπλόκαρε εύκολα ο Μπόνο. Στο 25′ η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ με τον Κουντέ, με όμορφη ατομική ενέργεια μέσα στην περιοχή. Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Εσκουδέρο πλησίασε στο 2-0, αλλά ο Τερ Στέγκεν έδιωξε σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με τον Μέσι και τη Μπαρσελόνα να έχουν την πρώτη τελική, όμως ο Μπόνο ήταν σε ετοιμότητα και παραχώρησε κόρνερ στο σουτ του Αργεντινού. Στο 72′, ξανά ο Αργεντίνος σούπερ σταρ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως το σουτ πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Ότι δεν έκαναν οι «μπλαουγκράνα» το έκανε η Σεβίλλη, καθώς ο Ράκιτιτς σκόραρε κόντρα στην παλιά του ομάδα στο 85′, κάνοντας έτσι δύσκολο το έργο των Καταλανών στον επαναληπτικό.

Σεβίλλη (Λοπετέγι): Μπόνο – Βιδάλ, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Εσκουδέρο (69′ Μουνίρ) – Τζόρνταν (80′ Γκουντέλι), Φερνάντο, Ράκιτις – Σούσο (82′ Όλιβερ Τόρες), Πάπου Γκόμεζ (69′ Ρέκικ), Εν Νεσιρί (69′ Ντε Γιονγκ)

Μπαρσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν – Άλμπα, Ουμτιτί (90′ Τρινκάο), Μινγκέθα, Φίρπο – Πέδρι (85′ Πουτς), Μπούσκετς, Ντε Γιονγκ – Γκριεζμάν, Ντεμπελέ, Μεσι