Τεσσάρα και επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα ήταν “χείμαρρος” και επέστρεψε στις νίκες, διασύροντας την Οσασούνα.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Οσασούνα με 4-0 στο Καμπ Νου, για την 11η αγωνιστική της La Liga.

Οι “μπλαουγκράνα” έκαναν το καθήκον τους και με το παραπάνω κόντρα στην ομάδα της Παμπλόνα και επανήλθαν στις νίκες.

Οι Καταλανοί έφτασαν στο τέταρτο τρίποντο της φετινής σεζόν, χάρις τα γκολ των Μπρέιθγουειτ (29′), Γκριεζμάν (42′), Κουτίνιο (57′) και Μέσι (73′). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αργεντινός σούπερ σταρ πανηγύρισε το τέρμα του με μία παλιά φανέλα της Νιούελς από την εποχή του Ντιέγκο Μαραντόνα, αφιερώνοντας μάλιστα το γκολ στον εκλιπών.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Κούμαν βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς, ενώ η Οσασούνα είναι στην 15η θέση με 11 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και στο 29′ άνοιξαν το σκορ, σε μια φάση διαρκείας, όπου ο Μπρέιθγουειτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση. Το δεύτερο τέρμα δεν άργησε πολύ και συγκεκριμένα ήρθε στο 42′, με τον Γκριεζμάν να ευστοχεί με ένα φοβερό σουτ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός είχε πέσει, όμως οι “μπλαουγκράνα” δεν είχαν τελειώσει ακόμη τη δουλειά. Στο 57′ ο Γκριεζμάν έβγαλε τον Κουτίνιο σε κενή εστία και ο Βραζιλιάνος τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 73′ ο Μέσι με ένα δυαντό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Κίτρινες: Μέσι

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Ντεστ (61′ Φίρπο), Μινγκέθα, Λανγκλέ (67′ Αλένια), Άλμπα, Πέδρι (46′ Πέδρι), Κουτίνιο (61′ Ντεμπέλε), Ντε Γιονγκ, Μέσι, Γκριεζμάν, Μπρέιθγουειτ (61′ Τρινκάο)

Οσασούνα: Ερέρα, Βιντάλ, Γκαρσία, Νάβας, Ρονκάλια, Πέρεθ (63′ Τόρες), Οιέρ (64′ Μπράσανακ), Μονθαγιόλα, Τζόνι (23′ Κρουζ), Γκαρσία (74′ Μπάρχα), Μπουντιμίρ (74′ Ένρικ)