Καλύτερος στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, αδύναμος ο Παναιτωλικός

Ήττα για τον Παναιτωλικό από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Για τη 10η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να πετύχει το πρώτο του θετικό σκορ καθως ηττήθηκε με 2-1 από τον Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας και με τους Αϊτόρ και   Βιγιαφάνιες  προσπαθούσε να κάνει την ζημιά στον Κνετ.

Στο 9’ ο Παναιτωλικός απείλησε με την άστοχη κεφαλιά του Αζάντι, στο 10’ οι «πράσινοι» έκαναν  το 1-0 με τον  Αϊτόρ, το VAR έδειξε ότι είναι σε αντικανονική θέση.

Στο 17’ ο Καρλίτος απείλησε πάλι αλλά ήταν πάλι σε αντικανονική. Το 1-0 το πέτυχε ο Μακέντα στο 19’ έπειτα από την παράλληλη μπαλιά του Σάντσες . Μετά το γκολ δεν έγινε κάτι αξιόλογο, μέχρι το 43’ και το αυτογκολ του Λιάβα μετά από την αντεπίθεση του Παναθηναικού. Το 2-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά δυναμικά ανοίγοντας το σκορ στο 49’ με τον Αϊτόρ μετά από τρομερή προσπάθεια του Καρλίτος, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Βιγιαφάνιες στην αρχή της φάσης.

Στην συνέχεια οι παίκτες του Λάζλο Μπόλονι πίεζαν για το γκολ αλλά η αποδεκατισμένη άμυνα του Παναιτωλικού στέκονταν με αξιώσεις.

Στο 58’ ο Αριγίμπι μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού αλλά κόπηκε από την άμυνα των γηπεδούχων. Στο 65’ ακυρώθηκε και άλλο γκολ για τον Παναθηναϊκό από την φάση του Μαουρίσιο . Στο 77’ ο Ζαγαρίτης βγήκε τετ α τετ  αλλά ο Κνετ μπλόκαρε. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε ότι θέλει να κάνει τρία τα γκολ, ωστόσο αυτό δεν του βγήκε στην πράξη.

Το τελικό 2-1 το σημείωσε από τα 11 βήματα ο Μεντόσα στις καθυστερήσεις το πέναλτι το κέρδισε το σύνολο του Δέλλα από το χέρι του Σάντσες.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Βιγιαφάνιες (84’ Μπουζούκης), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (84’ Τζαβίδας), Αϊτόρ (78’ Μολό), Καρλίτος (67’ Αγιούμπ), Μακέντα (78’ Καμπετσής).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Τζανακάκης (80’ Μεντίνα), Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Ντάλσιο, Τσιγγάρας, Ντίας, Γιάκολις (60’ Ντουάρτε), Μάζουρεκ (60’ Ταχάρ), Αριγίμπι (70’ Μεντόσα), Αζάντι (46’ Βέργος).