Μπαρτσελόνα-Αλαβές: Μοιρασιά στο Καμπ Νου

Έ-χ-ασε την ευκαιρία για το τρίποντο η Μπαρτσελόνα κόντρα στην Αλαβές .

Για την 12η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, η Μπαρτσελόνα χωρίς τον Κούμαν κόλλησε στο ισόπαλο 1-1 με την Αλαβές στο «Καμπ Νου».

Στο πρώτο μέρος η Μπαρτσελόνα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ήταν αρκετά φλύαρη με την μπάλα. Οι γηπεδούχοι έκαναν την πρώτη τους επίσκεψη στο 18’ με την κεφαλιά του Ερίκ Γκαρθία αλλά ο Σιβέρα μπλόκαρε. Λίγα λεπτά αργότερα ο Αγκουέρο σούταρε όμως η μπάλα πέρασε αουτ. Στο 45’ ο Ντεπάι προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Σιβέρα ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα. Η Αλαβές αν και δεν επιστέφτηκε την εστία του Τερ Στέγκεν ήταν αρκετά αποτελεσματική στην άμυνα και περιόριζε τις όποιες επιθετικές ορέξεις της Μπαρτσελόνα.  Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα μπήκε αρκετά δυναμικά ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 49’ με το αριστοτεχνικό σουτ του Ντεπάι, όμως η χαρά δεν κράτησε για πολύ καθώς ο Ριοχα στο 52’ έφερε το ματς στα ίσια. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Μπαρτσελόνα έδειχνε ότι θα πετύχει και δεύτερο γκολ, στο 54’ ο Κοουτίνιο προσπάθησε να απειλήσει όμως ο Σιβέρα κατέβασε τα ρολά. Οι ευκαιρίες του Ντεπαι στο 59’ και 61’ σταμάτησαν στο δεκάρι και στον Σιβέρα. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Πλέον οι Καταλανοί είναι στο -8  από την κορυφή με 16 βαθμούς , ενώ η Αλαβές είναι στην 16η θέση με 10 βαθμούς.  Νωρίτερα η Βαλένθια πήρε την νίκη με 2-0 επί της Βιγιαρεάλ οι δράστες της αναμέτρησης ήταν οι  43΄ Γκιγιαμόν, 77΄ πεν. Σολέρ. Το τρίποντο πέτυχε και η Σεβίλλη κόντρα στην Οσασούνα με  2-0. Σκόρερς του αγώνα ήταν  40’ Ντιέγκο Κάρλος, 60’ Οκάμπος.