Basket League: Δεν μίλησαν οι έδρες

Με νίκες των φιλοξενουμένων άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Basket League.

Το πρώτο μέρος του προγράμματος της 5ης αγωνιστικής της Basket League δεν ανήκε στους γηπεδούχους καθώς στις 3 αναμετρήσεις επικράτησαν οι ομάδες που δεν είχαν σύμμαχο την έδρα.

Απόλλων Πατρών-Προμηθέας 59-71

Στο τοπικό ντέρμπι της Πάτρας ο Προμηθέας έχοντας περισσότερες και καλύτερες λύσεις στο ρόστερ του επικράτησε στο κλειστό της Περιβόλας του Απόλλωνα με 71-59.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό ο Προμηθέας ανέβηκε στο 4-1 ενώ ο Απόλλωνας υποχώρησε στο 2-3.

Ο Προμηθέας είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ μόλις ο Απόλλωνας μείωσε σε σε απόσταση βολής στην τελευταία περίοδο, κατάφερε και βρήκε λύσεις με τον Ρέι τελειώνοντας την υπόθεση νίκη.

Άρης-Λαύριο 69-73.

Στο “Αλεξάνδρειο” ο Άρης γνώρισε ακόμα μία ήττα με το Λαύριο να επικρατεί με 73-69.

Το Λαύριο κέρδισε γιατί ήταν πιο εύστοχο στα τρίποντα και γιατί τις κρίσιμες στιγμές του αγώνα βρήκε με τον Κάρτερ τις λύσεις που ήθελε.

Ο Άρης ήταν μπροστά σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια έχασε τη συγκέντρωση του, το Λαύριο ξέφυγε με μία μικρή διαφορά που όμως ήταν αρκετή για να του δώσει την νίκη.

Στο 4-1 το Λαύριο, στο 1-4 ο Άρης που έχει μείνει με την νίκη επί του Παναθηναϊκού στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Πουρσανίδης, Καλδίρης

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 6 ασίστ), Λόκετ 10 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 18 (3/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3/4 βολές), Χάνλαν 12 (1/13 σουτ, 10/10 βολές, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κώττας 10 (3/4 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Τζούστον 6 (3/4 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σχίζας, Πουλιανίτης 3 (1), Νετζήπογλου 5 (1/1 δίποντο, 3/4 βολές), Κέλι 2

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 17 (6/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 λάθη), Μουράτος 6 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Κακλαμανάκης 10 (2/4 δίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Περσίδης 11 (3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκόινς 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λούις, Νικολαΐδης 2, Σμιθ 15 (5/10 δίποντα, 5/7 βολές), Αμίνου 7 (1), Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος

Ιωνικός-ΑΕΚ 59-65

Στην αναμέτρηση που έκλεισε το πρόγραμμα η ΑΕΚ σε ένα πολύ κακό ποιοτικά ματς νίκησε εκτός έδρας τον Ιωνικό με 65-59.

Η νίκη της ΑΕΚ επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Γέλοβατς ο οποίος γύρισε τον αστραγαλό του και αποχώρησε από το παρκέ μόλις στο 8ο λεπτό.

Η αναμέτρηση μπορεί να μην ήταν ποιοτική ωστόσο είχε αγωνία καθώς ο Ιωνικός προσπαθούσε να “κλέψει” την νίκη από μια ΑΕΚ που πατούσε καλύτερα στο παρκέ και είχε και περισσότερες λύσεις.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Μαλαμάς, Τσαχάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 28-38, 43-52, 59-65

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουχαϊμίν 9 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κολοβέρος 7 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζέρμαν 24 (6/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γόντικας 2 (1/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Χουγκάζ 2 (1/6 σουτ), Αρσενόπουλος 3 (1), Όουενς 2, Μούρτος, Αθηναίου 5 (1/7 σουτ), Γκιουζέλης 5 (1)

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης 4, Ανγκόλα 15 (2/4 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γέλοβατς 7 (1), Βαουλέτ, Χάμερ 12 (4/9 δίποντα, 4/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Κολόμ (0/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος 4, Παππάς 7 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ), Γκρίφιν 14 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 μπλοκ)