Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός: Δεν τα κατάφερε στο “θρίλερ” της Βαρκελώνης

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Μπαρτσελόνα στην Ισπανία, σε έναν αγώνα “θρίλερ”, ο οποίος κρίθηκε στην παράταση

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη, η οποία θα ήταν μεγάλης σημασίας. Οι Ισπανοί επικράτησαν με 79-78 στο Παλαού Μπλαουγκράνα, έπειτα από 45 αγωνιστικά λεπτά, για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Το πρώτο μισό της αναμέτρησης εξελίχθηκε πολύ καλά για τους Πειραιώτες, καθώς κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και με καλή άμυνα πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί άλλαξαν τα δεδομένα και μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά διαμόρφωσαν το σκορ σε 55-47. Η αναμέτρηση ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, κάτι το οποίο φάνηκε στο γεγονός πως οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να “λύσουν” τις διαφορές στους στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Η αναμέτρηση κρίθηκε στις βολές του Οριόλα και στην χαμένη επίθεση του Ολυμπιακού στο τέλος της παράτασης. Το τελικό σκορ ήταν το 79-78.

Για τους γηπεδούχους εξαιρετικός ήταν για μία ακόμη φορά ο Μίροτιτς, καθώς πέτυχε 22 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης έκανε ρεκόρ καριέρας στα ριμπάουντ, κατεβάζοντας 13, τα οποία συνόδευσε με 9 πόντους και 7 ασίστ. Για τους “ερυθρόλευκους” ξεχώρισε ο Φαλ με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 14 και 12 πόντους πρόσθεσαν ο Σλούκας και ο Βεζένκοφ αντίστοιχα.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα άστοχες, με το σκορ στο 4-4 (4′). Το χαμηλό σκορ ωστόσο ήταν κομμάτι που ήθελε ο Ολυμπιακός, καθώς έπαιζε καλή άμυνα. Ο Τάϊλερ Ντόρσει με τρίποντο καλάθι και φάουλ σημείωσε τετράποντο, ενώ στη συνέχεια ο Κώστας Σλούκας με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 6-13 (7′). Οι Πειραίωτες έκλεισαν ιδανικά το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με το σκορ στο 10-17.

Η Μπαρτσελόνα ανέβασε στροφές και υπέβαλε τον ρυθμό της, καταφέρνοντας να μειώσει σε 18-20 (14′). Ο Ζαν Σαρλ πέτυχε ένα πολύ δύσκολο καλάθι και ανέβασε τη διαφορά και πάλι στο +6, 19-25 (17′). Ο Σάσα Βεζένκοφ πέτυχε ένα μακρινό τρίποντο και κατάφερε να κρατήσει τους “ερυθρόλευκους” στο +7, με το σκορ στο 25-32 (19′). Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έμεινε στο 27-32.

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε το πρώτο της τρίποντο στο ματς μετά από 21 αγωνιστικά λεπτά και 13 προσπάθειες, 30-32 (21′). Ο Μίροτιτς με 5 διαδοχικούς του πόντους ανέτρεψε το σκορ σε 35-34 (23′). Οι γηπεδούχοι πήραν μπρος και έφτασαν στην μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά στον αγώνα (+7), με το σκορ να φτάνει στο 41-34 (25′). Ο Σλούκας ολοκλήρωσε το καλάθι και φάουλ και μείωσε σε 49-44 (28′). Ο Φαλλ έκανε ότι και ο Σλούκας και με έμμεσο τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ σε 47-49 (29′). Οι Ισπανοί έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με δύο τρίποντα, 55-47.

Ο Λαρεντζάκης πέτυχε ένα απίστευτο καλάθι και έδωσε και πάλι πνοή στην ομάδα του καθώς μείωσε σε 58-52 (34′). Οι  Πειραιώτες με υπομονή κατάφεραν να φέρουν το ματς στο 58-56 και να το κάνουν ένα πραγματικό ντέρμπι (35′). Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο ισοφάρισε μετά από πολύ ώρα το σκορ σε 61-61 (38′). Το ματς έγινε ροντέο και οι δύο ομάδες πέτυχαν αλλεπάλληλα καλάθια, 65-65 (39′). Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Σάσα Βεζένκοφ, 65-67 (39′). Ο Κούριτς με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισε σε 67-67. Το ματς μετά από δύο δραματικές επιθέσεις οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένοι και στα μέσα της παράτασης το σκορ ήταν στο 75-70 (43′). Οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν και πάλι στον πόντο, έπειτα από δύο βολές του Σλούκα, 75-74 (44′). Ο Ντόρσεϊ με δύο εύστοχες βολές ανέτρεψε το σκορ σε 77-78 . Οι γηπεδούχοι κέρδισαν δύο βολές με τον Οριόλα, ο οποίος ευστόχησε και στις δύο και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 (κ.α.), 79-78

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10 (5/10 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαρτίνεθ, Σμιτς, Χέιζ 2, Οριόλα 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Λαπροβίτολα 7 (1/4 τρίποντα), Χίγκινς 11 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, Κούριτς 9 (1), Μίροτιτς 22 (5/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 9 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ντόρσεϊ 12 (0/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές), Λαρεντζάκης 6 (0/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Φαλ 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 2 (0/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 12 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ 5 (2/2 δίποντα, 1/1 βολή), ΜακΚίσικ 10 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 20/42 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 24/26 βολές, 42 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/43 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 22/26 βολές, 41 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη