Μπαρτζώκας: “Δεν αξίζαμε να κερδίσουμε”

Ξεκάθαρος πως ο Ολυμπιακός δεν άξιζε την νίκη στην Αγία Πετρούπολη ήταν ο Γιώργος Μπαρτζώκας στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της ήττας από τη Ζενίτ.

Ο Ολυμπιακός έπεσε στο 6-3, με τη Ζενίτ να μην του αφήνει περιθώρια να πιστέψει στη νίκη μετά το τελικό 84-78 στην 9η αγωνιστική της Euroleague στην Αγία Πετρούπολη.

Ο προπονητής της ομάδας, Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε τα εύσημα στην αντίπαλη ομάδα, ενώ τόνισε πως οι παίκτες του δεν άξιζαν τη νίκη, καθώς έπαιξαν ένα από τα χειρότερα αμυντικά παιχνίδια τους.

Αναλυτικά τα όσα είπε ο Έλληνας τεχνικός:

“Θέλω να συγχαρώ τη Ζενίτ για την εμφάνιση και τη νίκη. Εμείς κάναμε κακή εμφάνιση στην άμυνα, ειδικά στο πρώτο μέρος. Βελτιωθήκαμε στην τρίτη περίοδο όταν τους επιτρέψαμε να πετύχουν εννέα πόντους, αλλά πρέπει να πω ότι χρειαζόμασταν πολλά περισσότερα για να κερδίσουμε αυτό το ματς.

Χρειαζόμασταν ριμπάουντ, περισσότερη κυκλοφορία, καλύτερο σουτ ειδικά στα ελεύθερα που βρήκαμε. Δεν αξίζαμε να κερδίσουμε κι ας έγινε ένα κατά τα άλλα κλειστό ματς. Έπρεπε να κάνουμε ένα βήμα προς τα εμπρός όταν είχαμε τον έλεγχο. Πήραμε ανόητες αποφάσεις, είχαμε χαλαρές αντιδράσεις στην άμυνα και επιτρέψαμε στη Ζενίτ να βρει αυτοπεποίθηση και να πάρει το ματς”.