Ολυμπιακός: Παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Ρωσία από τη Ζενίτ, για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν κατάφεραν να πάρουν την εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη, καθώς ηττήθηκαν με 84-78. Ο Ολυμπιακός έπεσε στο 6-3, ενώ η Ζενίτ τον “έπιασε” και αυτή στο 6-3.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κόνορ Φράνκαμπ με 16 πόντους και εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο μέρος. Καθοριστικός στο φινάλε με 7 πόντους ο Τζόρνταν Λόιντ (12π.). Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε και πάλι ο Τόμας Ουόκαπ με 17 πόντους που τον έφεραν στην πρώτη θέση των σκόρερ του ματς. Στους 13 πόντους με 6 ριμπάουντ ο Φαλ, 13 πόντους και 3 ασίστ από τον Σλούκα.

Ο αγώνας

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησε την αναμέτρηση με αποφασιστικότητα και έδειξε από την αρχή ότι θέλει να έχει το πάνω χέρι. Οι Ρώσοι βρέθηκαν να προηγούνται με 8 πόντους έπειτα από το 20-12, με τον Τόμας Γουόκαπ να προσπαθεί να κρατήσει την ομάδα του σε ανταγωνιστικό επίπεδο. Οι “ερυθρόλευκοι” έπιασαν τους γηπεδούχους στο σκορ μέσα από την άμυνα τους και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 25-22.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι πολύ κακός αμυντικά, με τους Ρώσους να το εκμεταλλεύονται. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Κουζμίνσκας με ένα δίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους και έκανε το 31-25 (13’). Ο εξαιρετικός Φρανκαμπτ με ακόμα ένα τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ σε 41-34. Οι Πειραιώτες έδειξαν αντίδραση στο 17’ και με ένα καλάθι του Κώστα Σλούκα μείωσε σε 43-39. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον πολύ κακό αμυντικά Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το -6 και το 49-43.

Ο Ολυμπιακός ανάγκασε την Ζενίτ σε αρκετά λάθη μέσα από την βελτιωμένη άμυνα του και μείωσε σε 53-49 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια ο Πονίτκα “πλήγωσε” τους φιλοξενούμενους με ένα τρίποντο με το σκορ στο 58-51 (18’). Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν απάντηση και έριξαν τη διαφορά στον 1 πόντο, έπειτα από 0-7 σερί, 58-57 (19’). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να μην αλλάζει και την τέταρτη περίοδο να είναι αμφίρροπη.

Ο Μπάρον ήταν σε φοβερή βραδιά και με 5 συνεχόμενους πόντους, διαμόρφωσε το σκορ σε 65-59 (32’). Ο Γουοκαπ έβαλε τέλος στο ρωσικό σερί με ένα τρίποντο και έφτασε τους 17 πόντους, 67-62 (34’). Οι γηπεδούχοι έδειξαν να μην αστειεύονται και με συγκεντρωμένο μπάσκετ, έχτισαν τη διαφορά και έφτασαν στο 74-66 (37’). Ο Κώστας Σλούκας έδωσε μερικές ακόμα ελπίδες στην ομάδα του με ένα τρίποντο για το 76-71 (38’). Οι “ερυθρόλευκοι” δεν άντεξαν να κάνουν το βήμα παραπάνω και να ανατρέψουν το σκορ, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι υπέρ της Ζενίτ και το τελικό σκορ να είναι το 84-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 49-43, 58-57, 84-78

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Πασκουάλ): Λόιντ 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Ζαχάροφ 5 (1), Καράσεφ, Μπάρον 14 (3/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ασίστ), Κουζμίνσκας 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές), Ζούμπκοφ 3, Πόιθρες 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 7 (1), Φράνκαμπ 16 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Μίκι 7 (1), Γκουντάιτις 2

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 11 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 13 (4/8 δίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Σλούκας 13 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 7 (2/2 δίποντα, 3/3 βολές), Βεζένκοβ 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Πρίντεζης 2, Παπαπανικολάου 1 (0/3 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 2 (1/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 22/34 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 10/11 βολές, 43 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/40 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 11/15 βολές, 28 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 5 λάθη